Meram Belediyesi Geri Dönüşümde Başarı Hikayesi Yazıyor!

Meram Belediyesi Geri Dönüşümde Başarı Hikayesi Yazıyor!

Meram Belediyesi ‘Sıfır Atık’ hedefine ulaşabilme adına başlattığı çalışmalara ve yeni projeler üretmeye devam ediyor

Meram Belediyesi ‘Sıfır Atık’ hedefine ulaşabilme adına başlattığı çalışmalara ve yeni projeler üretmeye devam ediyor. Geri dönüşüm noktasında bugüne kadar önemli çalışmalara ve projelere imza attıklarını belirten Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, “ ‘Her atık çöp değildir, Yarınlar çöpe gitmesin’ diyerek yola çıktık, o günden bu yana önemli bir mesafe katettik. Geleceğimiz çöpte zayi olmasın diye bugünden yoğun çalışıyoruz” diye konuştu.   

 

Meram Belediyesi ‘Sıfır Atık’ hedefine ulaşabilme adına başlattığı çalışmalara pandemiye rağmen aksatmadan ve hız kesmeden devam ediyor. Bunun için 2020’de de pek çok koldan çalışmalarını yürütürken aynı zamanda da yeni projeler üretmeye devam etti. 

BAŞKAN KAVUŞ; “YARINLAR ÇÖPE GİTMESİN DİYEREK YOLA ÇIKTIK, ÖNEMLİ MESAFELER KATETTİK”

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığının öncülüğünde başlatılan ‘Geri Dönüşüm Seferberliği’ne Meram Belediyesi olarak başladığı ilk günden bu yana“ Her Atık Çöp Değildir, Yarınlar Çöpe Gitmesin” sloganıyla yoğun bir destek verdiklerini söyleyen Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, bu çalışmaların ‘Sıfır Atık’ hedefine ulaşacakları güne kadar aynı ciddiyet ve yoğunlukta devam edeceğini kaydetti. Bugüne kadar yaptıkları çalışmalar hakkında da detaylı bilgi veren Başkan Kavuş, Meram’da toplanan atık miktarının ve bu miktarın ekonomiye kazanımının her geçen yıl artan oranda olduğuna vurgu yaptı. Başkan Kavuş, “Farkındalığı artırmak amacıyla sürdürdüğümüz eğitimlerden seminerlere, hedefe ulaşmamızı kolaylaştırmak için kurduğumuz atıkları kaynağında ayrıştıran sistemimizden ihtiyaç hissedilen tüm noktalara yerleştirdiğimiz ‘Geri Dönüşüm Kutuları’na, ‘Atık Getirme Merkezi’mizden ilçenin dört bir yanına yerleştirdiğimiz ‘Kıyafet Kumbaraları’na kadar bu alanda her noktada var olmaya ve yeni projeler üretmeye devam ediyoruz” diye konuştu.  

 

                BAŞKAN KAVUŞ; “ESKİ ÇALIŞMALARA İLAVE YENİ PROJELER ÜRETİYORUZ”

 

Meram Belediyesinin bugüne kadar yaptığı çalışmalar hakkında da bilgi veren Başkan Kavuş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Ekiplerimiz, geri dönüşüm çalışmaları kapsamında kağıt, plastik, metal, cam, atık pil, elektronik atık olmak üzere 6 farklı türde atığı kaynağında ayrı toplamaya devam ediyor. Ayrıca bu yıl hizmete giren 1.Sınıf Atık Getirme Merkezinde de 13 sınıf atığın kabulü gerçekleştiriliyor. Burada toplanan atıklar, türlerine göre lisanslı firmalar ve lisanslı araçlarla toplanarak ayrıştırma tesislerine gönderiliyor. Ambalaj atıkları haftanın her günü, elektronik atık ve atık piller ise talep üzerine toplanıyor. Öte yandan 2020 yılı içinde hayata geçen bir diğer projemiz ile tekstil atıkları ayrı bir şekilde toplanıyor. Proje çerçevesinde Meram’ın çeşitli bölgelerine yaklaşık 130 adet kumbara yerleştirildi. Kumbaralara bırakılan kıyafetler periyodik aralıklarla toplanıp tasnif edilerek ekonomiye yeniden kazandırılıyor. Çalışma ile yıllık 250 ton tekstil atığı toplanarak ekonomiye 750 bin lira katkı sağlamayı hedefliyoruz.”

BAŞKAN KAVUŞ; “BU ALANDA TEK BİR AÇIK NOKTA BIRAKMIYORUZ”

 

Diğer taraftan ilçede uygulanan ikili ayırma sistemi ile evsel ve ambalaj atıklarını ayrı ayrı topladıklarını ifade eden Başkan Kavuş, “Ambalaj atıklarının kaynağından ayrı toplanması için iç mekân geri dönüşüm kutuları dağıtıyoruz. Atık alım noktalarına uygun olarak ambalaj atıkları kafes ve toplama üniteleri yerleştirilerek geri dönüşüm toplama noktaları oluşturuyoruz.  İlçedeki bütün okul ve resmi kurumlara 3’lü sıfır atık toplama kutuları yerleştirdik. Bu noktada bilincin artırılması ve farkındalık oluşturmak adına başta okullarda öğrencilerimiz olmak üzere vatandaşlara ev ev dolaşarak Sıfır Atık Projesi kapsamında eğitim veriyor, seminerler düzenliyor ya da broşürler dağıtıyoruz. Bütün okul ve resmi kurumlarda sıfır atık kutuları, site , okul, avm ve kurumlarda geri dönüşüm toplama kafesleri olmasını, sıfır atık afiş ve eğitim broşürleri ile birlikte promosyon malzemeleri, sıfır atık bez torbaları, geri dönüşüm toplama poşetleri ile de bu noktada bilinci artırmayı önemsiyoruz. Bu çerçevede sadece 2019 yılında ilçede bulunan tüm resmi kurum ve kuruluşlara 2400 Adet ‘Sıfır Atık Geri Dönüşüm Kutusu’ yerleştirildi ve yine sadece geçtiğimiz yıl yaklaşık 4000 konuta ‘Sıfır Atık Ve Çevre Temizliği’ konulu eğitimler düzenlendi” diye konuştu.  

eree.jpg

                BAŞKAN KAVUŞ, PROJE KAPSAMINDA ULAŞILAN RAKAMLARI DA PAYLAŞTI

 

2019 yılı içerisinde Meram’da 138.513 ton evsel katı atığın 40 adet çöp aracı ile toplandığını belirten Başkan Kavuş, bugüne kadar gerçekleştirilen çalışmalardan elde edilen rakamları da paylaştı; “2020 yılında yaşanan pandemiye rağmen Meram Belediyesi, geri dönüşüm çalışmalarında hız kesmedi ve bu yılın eylül ayına değin 3.498 ton atığı ekonomiye yeniden kazandırmayı başardı. Önceki yıllarda toplanan atık miktarları ise şöyle; 2019/5.040 ton - 2018/5.275 ton – 2017/ 4.370 ton – 2016/3.361 ton – 2015/ 2.595 ton – 2014/2.156 ton – 2013/2.121 ton. Tüm bu çalışmalarda belediyemize ait 5 adet geri dönüşüm toplama aracı, bir adet kontrol aracı kullanıyoruz.”

   BAŞKAN KAVUŞ; “AZMİMİZ VE ÇALIŞMALARIMIZ ‘SIFIR ATIK’ HEDEFİNE ULAŞINCAYA KADAR SÜRECEK”

 

Yaptığı açıklamada geri dönüşüm ve ‘Sıfır Atık’ hedefine neden bu denli önem verdiklerini de ortaya koyduğu rakamlarla yanıtlayan Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, sözlerini şöyle sürdürdü; “İlçemizde 2019 yılında toplanan toplam 5.000 ton atık sayesinde 27.000 adet ağaç kesilmekten kurtarılmıştır. 12.000.000 kwh elektrik enerjisi tasarrufu sağlanmıştır. 450 ton petrol tasarrufu sağlanmış ve 1200 kg CO2 sera gazı salınımı önlenmiştir. Ayrıca 400 ton su tasarrufu sağlanmıştır. Bu rakamlar konunun önemini anlatmaya yeter de artar bile. Tüm bu nedenlerle ‘Sıfır Atık’ hedefini ‘Geri Dönüşüm’ çalışmalarını çok önemsiyoruz. Bu ve benzeri çalışmaları ve projeleri ‘Sıfır Atık’ hedefine ulaşıncaya kadar devam ettireceğiz.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.