1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Mersin'deki otogar tartışması
Mersin'deki otogar tartışması

Mersin'deki otogar tartışması

Mersin Şehirlerarası Terminal İşletmesi'nin (MEŞTİ) giriş ve çıkış kapıları ve otoparkının işletilmesiyle ilgili Mersin Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ile otogarın işletmecisi arasında gerginlik yaşandı

A+A-

MERSİN (AA) - Açıldığı günden bu yana firmaların yüksek kira bedellerini gerekçe göstererek yaptıkları protestolarla gündeme gelen Mersin Şehirlerarası Terminal İşletmesi'nin (MEŞTİ) işletmeci firması ile Mersin Büyükşehir Belediyesi arasında, otopark ve kapı işletmeciliği konusunda gerginlik çıktı.

Sabah saatleri itibariyle çok sayıda zabıta ekibiyle MEŞTİ'ye gelen belediye yetkilileri, mahkeme kararını gerekçe göstererek, otogarın kapı giriş ve çıkışları ile otoparkının işletmesinin Büyükşehir Belediyesine ait olduğunu iletti.

Kararın hukuksuz olduğunu savunan, MEŞTİ işletmeciliğini 3 yıllığına alan Şimşek Grup Yönetim Kurulu Başkanı Halit Şimşek ile belediye yetkilileri arasında tartışma çıktı.

Büyükşehir Belediyesinin avukatlarından Salih Ateş, gazetecilere yaptığı açıklamada, 184 bin metrekare alanın kullanımına ilişkin, otogarı işleten firmanın açtığı davanın mahkemece reddedildiğinden dolayı belediyenin söz konusu alanları kullanmak için harekete geçtiğini söyledi. Ateş, amaçlarının, alınan karar doğrultusunda otogara giriş ve çıkışlar ile otopark kullanımını sağlamak olduğunu belirterek, yasal haklarını kullandıklarını aktardı.

Şimşek ise çok fazla yatırım yapmalarına rağmen işletmeden henüz para kazanamadıklarını ifade ederek, mağdur olduklarını söyledi.

Belediyenin girişiminin hukuksuz olduğunu savunan Şimşek, "Mahkeme kararı doğrultusunda, 20 Mayıs'ta bilirkişiler otogara keşfe gelecekler, ölçüp, biçecekler ve fiyatını belirleyecekler. Ancak gelmiyorlar. Belediye de burada kanun dışı, orman kanunlarıyla gelip işlem yapmaya çalışıyorlar." dedi.

Şimşek Grup Genel Müdürü Alp Alpaydın ise kapı giriş ve çıkışları ile otoparkın işletilmesini içeren T1 belgesinin kendilerine ait olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

"T1 belgesi bizde olduğu sürece kapı çıkışları ve otopark gibi yerlerle ilgili belediyenin hiçbir yaptırımı olamaz. Çünkü bu belge Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından alındı. Belediyenin şu an yaptığı şey, 184 bin metrekare alanın ruhsatını yanlışlıkla verdiğini söylüyor. Bunu belediye gibi bir kurum ihaledeki şartnameye rağmen söylüyor, sonra da iptal ettiğini söylüyor. Biz bunla ilgili dava açtık, süreç devam ediyor."

Polis ekiplerinin otogar ve çevresinde tedbirleri sürüyor.

Hizmete açıldığı 28 Şubat 2015'ten bu yana sorunlarla anılan MEŞTİ'de, bazı seyahat firmalarının sahipleri kira bedellerini yüksek buldukları için alternatif olması için seyyar bir otogar kurmuş, buranın kapatılmasının ardından bazı firmalar yolcuları otogar çevresindeki benzin istasyonlarından almaya başlamıştı.

HABERE YORUM KAT