1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. "Meryem Ana kardeşliği"
"Meryem Ana kardeşliği"

"Meryem Ana kardeşliği"

Hristiyan dünyası için önemli yere sahip olan ve Meryem Ana'nın görüldüğüne inanılan Portekiz'in Fatima kasabasının bulunduğu Ourem ile Meryem Ana Evi'nin bulunduğu İzmir'in Selçuk ilçesi kardeş şehir oldu

A+A-

İZMİR (AA) - Hristiyan dünyası için önemli yere sahip olan Meryem Ana'nın evinin bulunduğu İzmir'in Selçuk ilçesi ile Meryem Ana'nın görüldüğüne inanılan Portekiz'in Fatima kasabasının bulunduğu Ourem, kardeş şehir oldu.

Selçuk Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Fatima kasabasının bulunduğu Portekiz'in Ourem Belediyesi ile Selçuk Belediyesi arasında "kardeş şehir" protokolü imzalandı.

Selçuk Belediyesi Encümen Toplantı Salonu'nda gerçekleştiren imza töreninde Belediye Başkanı Zeynel Bakıcı, inanç turizmi açısından Fatima ve Selçuk arasında gerçekleşecek işbirliğinin her iki kent için sinerji oluşturacağını belirtti.

Bu işbirliğinin kültür, turizm ve iki yerel yönetimin hizmetleri açısından önemli katkı sağlayacağını dile getiren Bakıcı, "Hz. Meryem'in yaşadığı ve görüldüğü yerler dünyada belirli alanlardır. Bu alanların, bu yaşam yerlerinin inanç turizmi açısından işbirliğini gerçekleştirerek önemli bir sinerji yaratacağını düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.

UNESCO'ya girmiş Selçuk'un, Efes'in inanç turizmi açısından çok etkin bir yerde olduğunu dile getiren Bakıcı, protokolün dostluk ve bereket getirmesini diledi.

Ourem Belediye Başkanı Paulo Alexandre Homem de Oliveira Fonseca de protokolün sadece iki belediye değil iki ülke arasında önem taşıdığını belirterek, Selçuk'un dünya çapında turizm için önemli bir potansiyele sahip olduğunu kaydetti.

Fonseca, "Fatima'yı Meryem Ana figürü kadar önemli bir yere getirmek için Selçuk'un tecrübelerinden yararlanacağız." ifadesini kullandı.

Konuşmaların ardından iki kent arasında kardeş şehir protokolü imzalandı.

HABERE YORUM KAT