1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. MHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin:
MHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin:

MHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin:

"Kendi geleneklerimize ve usulüne uygun bir şekilde yapılması planlanan olağan kurultay sürecini beklemek yerine, olağanüstü kurultay ısrarının ardında bir kargaşa programını uygulama niyeti saklanmaktadır"

A+A-

ANKARA (AA) - MHP Genel Başkan Yardımcısı Şefkat Çetin, "Kendi geleneklerimize ve usulüne uygun bir şekilde yapılması planlanan olağan kurultay sürecini beklemek yerine, olağanüstü kurultay ısrarının ardında bir kargaşa programını uygulama niyeti saklanmaktadır." değerlendirmesinde bulundu.

Çetin, yazılı açıklamasında, egemenliğin kaynağını kayıtsız şartsız Türk milletine dayandıran Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kuruluşunun 96. yıl dönümünü kutlayarak, TBMM'nin kuruluşunda ve milli mücadelenin kazanılmasında pay sahibi bütün şehit ve gazileri şükran ve rahmetle andığını belirtti.

MHP'nin milli iradeye bağlılığını vurgulayan Çetin, Türk milletinin köklü gelenekleri, tarihi tecrübeleri ve hafızasını yitirmemiş kurumlarıyla bölgedeki emperyalist tuzaklara düşmeyecek kadar büyük bir millet olduğunu kaydetti.

İktidara yönelik eleştirilerde bulunan Çetin, ahlaklı, dürüst, vatanını, milletini şahsi çıkarından üstün tutan yeni kadrolara duyulan ihtiyacın bütün dikkatleri MHP'de toplayacağı bir zamanda, ülkücüler üzerinde farklı bir oyun oynandığını ileri sürdü.

Çetin, "Türkiye'deki iktidar boşluğunu Milliyetçi Ülkücü Hareket'in doldurmasının önüne geçebilmek için, merkez sağda yeni bir parti arayışına ülkücüler devşirilerek dolgu malzemesi yapılmak istenmektedir." görüşünü paylaştı.

Siyaset mühendislerinin yeni parti tasarımlarında ülkücü tabanın iştah kabarttığını ifade eden Çetin, AK Parti iktidarının anayasa-başkanlık referandumunu yaparak, sistemi değiştirecek güce sahip olabilmek için MHP'yi parçalamaya çalıştığını belirtti.

Çetin, "MHP içerisinde kaşınan sürecin nihai amacı, partiyi yönetme iddiası değil, kurulacak yeni bir parti için ülkücü tabandan seçmen devşirmektir." iddiasında bulundu.

- "Dil uzatmanın anlamı köprüleri yakmaktır"

MHP'nin kendi fikirleri ve kadrosuyla milletin desteğini almasının önüne geçebilmek için kargaşa ve bölünme programı uygulandığını ileri süren Çetin, "AKP'nin başkanlık adı altında federasyoncu, açılım görüntüsü altında bölücü ve ayrıştırıcı siyasetine en sert karşı duruşu Milliyetçi Hareket Partisi yapmaktadır. AKP'nin açılım politikalarına ilk sufleyi vererek bölücü teröre düz ovada siyasetin yolunu açanların benzer fikirlerini MHP içerisinde dile getirmeleri mümkün değildir." ifadelerini kullandı.

MHP'deki olağanüstü kongre sürecine de değinen Çetin, şunları kaydetti:

"Bizi birbirimizle yarıştırma görüntüsü altında, birlikte ortak hedefe yürüyemez hale getirenlerin hangi amaçlara ve kimlere hizmet ettiği çok açıktır. Kendi geleneklerimize ve usulüne uygun bir şekilde yapılması planlanan olağan kurultay sürecini beklemek yerine, olağanüstü kurultay ısrarının ardında bir kargaşa programını uygulama niyeti saklanmaktadır. Milliyetçi Hareket'e ve Başbuğ Türkeş'ten sonra 19 yıldır liderliğimizi yapan Devlet Bahçeli'ye yönelik kullanılan saygı ve edepten uzak çirkin üslubun amacı, camiada ikilik çıkarmak ve ayrıştırdıkları insanlarımızı kemikleştirerek geri dönüşleri önlemektir."

Çetin, açıklamasında "MHP liderine saygısızca dil uzatmanın anlamı köprüleri yakmaktır. Çoktan kararını verdikleri başka menzile giderken, yanlarında mümkün olduğunca fazla sayıda insanımızı sürüklemek için ortam gerilmekte, üslup çirkinleştirilmektedir." ifadesine yer verdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT