1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. MHP'deki olağanüstü kongre tartışmaları
MHP'deki olağanüstü kongre tartışmaları

MHP'deki olağanüstü kongre tartışmaları

Adalet Bakanı Bozdağ:- "MHP Büyük Kongresiyle ilgili hukuki süreçlere, AK Parti, Adalet Bakanlığı ve şahsımın müdahale ettiği iddiaları büyük bir iftiradır" - "Parti içi rekabette, delege ve kamuoyunda daha güçlü olmak için AK Parti, Adalet Bakanlığı ve ş

A+A-

ANKARA (AA) - Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, MHP'deki olağanüstü kongreye ilişkin hukuki süreçlere AK Parti, Adalet Bakanlığı ve şahsının müdahale ettiği iddialarının büyük bir iftira olduğunu belirterek, "Parti içi rekabette, delege ve kamuoyunda daha güçlü olmak için AK Parti, Adalet Bakanlığı ve şahsımın isminin kullanılması ahlaksızlıktır." ifadesini kullandı.

Bozdağ, "MHP'de olağanüstü kongreyle ilgili süreçlere müdahale edildiği" iddialarına ilişkin Twitter hesabından paylaşımda bulundu.

"MHP Büyük Kongresi ile ilgili hukuki süreçlere, AK Parti, Adalet Bakanlığı ve şahsımın müdahale ettiği iddiaları büyük bir iftiradır. Parti içi rekabette, delege ve kamuoyunda daha güçlü olmak için AK Parti, Adalet Bakanlığı ve şahsımın isminin kullanılması ahlaksızlıktır." ifadesini kullanan Bozdağ, MHP'deki kongre tartışmalarının, MHP'nin iç işi olduğunu, kendilerini ilgilendirmediğini belirtti.

Bozdağ, kendilerini bu sürece müdahilmiş gibi göstermenin, iftirayı hakikate çevirmeyeceğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Siyasetin mahkemeye düşmesi, siyasi mücadelenin mahkeme kararıyla yapılması, yargının siyaseti dizaynı, demokratik hukuk devletine aykırıdır. Bu yöndeki düşüncem, kongreye veya yargıya müdahale değil aksine demokrasiye ve demokratik siyasete inancımın, siyasi anlayışımın gereğidir.

Mahkemeler görevlerinde bağımsızdır. Hakimler, kararlarını Anayasa, kanun ve hukuka uygun vicdani kanaatleriyle verirler. Hiç kimse, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere, hakimlere emir ve talimat veremez, genelge gönderemez, tavsiye ve telkinde bulunamaz.

Adalet Bakanlığı ve şahsımın, bir mahkemeye, hakime, emir, talimat vermesi, genelge göndermesi, tavsiye ve telkinde bulunması söz konusu değildir. Bakanlığımızın icra dairesinin talebi üzerine gönderdiği yazı, yasal vazifesi gereğidir."

Adalet Bakanlığının resen görüş bildirmediğini işaret eden Bozdağ, "İlgili 25. İcra Dairesinin yazılı talebi üzerine görüş bildirmiştir. Adalet Bakanlığı, 2992 sayılı Adalet Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabulü Hakkında Kanun'un 2. maddesinin (h) bendi, 10. maddesinin (d) bendi ve 18. maddesinin (c) bendine istinaden görevi gereği görüş bildirmiştir." ifadelerine yer verdi.

İcra Dairesine gönderilen yazıyı, mahkemeye göndermiş gibi gösterip, bunu yargıya müdahale olarak takdim etmenin, gerçeği çarpıtan algı operasyonu olduğunu kaydeden Bozdağ, "Gerçekleri çarpıtarak aktarmak veya olmayanı varmış gibi takdim, iyi niyetli ve ahlaklı insanların yapacağı iş değildir." görüşüne yer verdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT