1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. MHP'li muhalifler mahkeme kararını bekliyor
MHP'li muhalifler mahkeme kararını bekliyor

MHP'li muhalifler mahkeme kararını bekliyor

Muhalifler, Gemerek Asliye Hukuk Mahkemesinin kararı doğrultusunda Ankara Valiliğine "Olağanüstü kurultay yaptırmayın" diyen Ankara 25. İcra Müdürlüğünü, Ankara 3. İcra Mahkemesine şikayet etti- Muhalif hukukçularına göre, "hukuk dışı karar veren ve yetki

A+A-

ANKARA (AA) - MHP Olağanüstü Kurultay sürecinde muhalif hukukçuları, Gemerek Asliye Hukuk mahkemesinin geçerli olmadığını iddia ettikleri kararını işleme koyan Ankara 25. İcra Müdürlüğünü, Ankara 3. İcra Mahkemesine şikayet etti.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, bugün olağanüstü kurultayda genel başkanlığa aday olduklarını açıklayan Sinan Oğan, Meral Akşener, Koray Aydın ve Ümit Özdağ, Çağrı Heyeti üyeleri ile bir araya gelerek durum değerlendirmesi yaptı. Yaklaşık 1,5 saat süren toplantıda, son gelişmeler ele alındı ve hukuki konular masaya yatırıldı.

Toplantıda, taraflar, "Gemerek Asliye Hukuk Mahkemesinin, yetkisinde olmadığı halde hukuk dışı bir şekilde tedbir kararı verdiğini, bu karar doğrultusunda Ankara 25. İcra Müdürlüğünün de Ankara Valiliğine 'Olağanüstü kurultay yaptırmayın' niteliğinde yazı yazmasını" değerlendirdi. Bu duruma rağmen olağanüstü kurultay yapılabileceğini belirten ancak "değişim isteyen ülkücü delegelerin daha fazla mahkeme kapılarında sürünmesini istemeyen" muhalifler, Ankara 3. İcra Mahkemesi nezdinde Ankara 25. İcra Müdürlüğünü şikayet etmeye karar verdi ve bugün öğleden sonra başvurularını yaptı.

"Genel merkez ile birlikte hükümetin de davaya müdahil olduğu" değerlendirmesini yapan muhalifler, Ankara 3. İcra Mahkemesinin yarın karar vermemesi durumunda Yargıtay sürecini bekleyecekler. Muhalifler, bu ay içerisinde temyizi değerlendireceği açıklanan ve daha önce benzer konularda karar vererek kendi içtihatını oluşturan Yargıtay'ın, Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesinin MHP'de olağanüstü kongre toplanmasına ilişkin kararını onamamasını mümkün görmüyor.

Yarın gözler Ankara 3. İcra Mahkemesine çevrilecek ve MHP'li delegelerin, muhaliflerin kararı doğrultusunda 15 Mayıs Pazar günü kurultay salonunda olup olmayacağı, mesai saati bitimine kadar belli olacak.

HABERE YORUM KAT