1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Bilgili:
Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Bilgili:

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Bilgili:

"Öğretmen yetiştirmeyi bir süreç olarak anlıyoruz. Bakanlık olarak, öğretmenlik boyunca onları geliştirmeyi, daha donanımlı hale getirmeyi planlıyoruz"

A+A-

ÇANAKKALE (AA) - Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Emre Bilgili, "Öğretmen yetiştirmeyi bir süreç olarak anlıyoruz. Bakanlık olarak, öğretmenlik boyunca onları geliştirmeyi, daha donanımlı hale getirmeyi planlıyoruz." dedi.

Bakanlık tarafından yürütülen "Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci Programı" kapsamında Çanakkale Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi Uygulama Oteli'nde değerlendirme toplantısı yapıldı.

Toplantıya katılan Bilgili, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bakanlığın öğretmen yetiştirmede yeni bir dönem başlattığını söyledi.

Ataması yapılan öğretmenlerin doğrudan sınıflara gitmek yerine programa tabi tutulduğunu belirten Ahmet Emre Bilgili, "Artık atamasını yaptığımız öğretmenler doğrudan okullarına, sınıflarına gitmiyor. 6 aylık bir eğitim döneminden geçerek sınıflarına ve öğrencilerine daha alışıp gidiyor." diye konuştu.

Bilgili, geçen şubat ayında atanan 30 bin öğretmenin ülke genelinde 6 aylık eğitime tabi tutulduğunu dile getirdi.

Söz konusu öğretmenlerin başlarında, "danışman öğretmen" olarak adlandırılan görevliler olduğunu ifade eden Ahmet Emre Bilgili, şunları kaydetti:

"Öğretmen, öğretmenin gölgesi altında yetişir. Tecrübeli öğretmenler yeni öğretmenlere bilgilerini aktaracak, onlarla beraber sınıflara girecek, şehri, okulu, sınıfı tanıyacak, kültürü, kültürel mirası tanıyacak, öğretmenlerimiz daha donanımlı hale gelecek. Bu da doğal olarak öğrenciye yansıyacak. Daha iyi öğrencilerimiz yetişecek. Öğretmen yetiştirmeyi bir süreç olarak anlıyoruz. Bakanlık olarak, öğretmenlik boyunca onları geliştirmeyi, daha donanımlı hale getirmeyi planlıyoruz."

İl Milli Eğitim Müdürü Zülküf Memiş ise aday öğretmenlerin göreve tam ve donanımlı başlamasını sağlamayı amaçladıklarını anlattı.

Toplantıya, Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Bayram Çetin ile 186 aday öğretmen de katıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT