1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Mısır Gazeteciler Sendikası'ndan 18 karar
Mısır Gazeteciler Sendikası'ndan 18 karar

Mısır Gazeteciler Sendikası'ndan 18 karar

Sendika son günlerde yaşanan gerginlikler üzerine düzenlenen olağanüstü toplantıda önemli kararlar aldı

A+A-

KAHİRE (AA) - Mısır Gazeteciler Sendikası, olağanüstü toplantı sonrasında İçişleri Bakanı Mecdi Abdulgaffar'ın istifası ve gazetecilerden özür dilenmesi gibi talepleri içeren bir dizi karar aldı.

Mısır Gazeteciler Sendikası, sivil polislerin pazar günü sendika binasına girip iki gazeteciyi gözaltına almasının ardından Başkan Yahya Kallaş’ın çağrısı üzerine dün olağanüstü toplandı. Toplantı gece geç saatlere kadar sürerken, alınan 18 karar yazılı açıklamayla duyuruldu.

Sendikadan yapılan açıklamada, öncelikle İçişleri Bakanı Mecdi Abdulgaffar'ın istifası talep edildi. Abdulgaffar hakkında suç duyurusunda bulunulması da kararlaştırıldı.

Ayrıca iki gazetecinin tutuklanması ve sendika binası etrafındaki polis ablukasından dolayı Cumhurbaşkanlığı'nın gazetecilerden açık bir şekilde özür dilemesi ve tüm tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması istendi.

Gazetecilere yönelik bu tür tutumlara karşı daha caydırıcı kanunların çıkarılması ve gazetecilerin yazdıkları yazılardan dolayı tutuklanmasının yasal düzenlemelerle önüne geçilmesi için meclise çağrıda bulunuldu.

- İçişleri Bakanı hakkındaki kararlar

İçişleri Bakanı Abdulgaffar hakkında haber yapılmaması, bakanın fotoğrafının medyada yayımlanmaması, yayımlansa bile sadece negatifin kullanılması dikkati çeken kararlar arasında yer aldı.

Toplantıda ayrıca bütün özel gazete, televizyon ve haber sitelerinde, “basının yasaklanmasına hayır”, “basın özgürlüğünün kısıtlanmasına hayır” gibi sloganların kullanılmasına karar verildi.

Başbakan hakkında gensoru verilmesi için milletvekili olan gazetecilerin hareket geçmesi ve yabancı ülkelerin Mısırlı gazetecilerle ilgili konulara karışma girişimlerinin reddedilmesi kararları dikkati çekti.

- Genel kongre kararı

Olağanüstü toplantıda ayrıca gelecek salı günü genel kongre düzenlenmesi ve kongreye kadar sendika binasında oturma eylemine devam edilmesi kararlaştırıldı.

Köşe yazarlarından basın özgürlüğünü destekleyen yazılar yazmaları ve “basın özgürlüğü düşmanları” ile ilgili kara liste hazırlanması da alınan kararlar arasında yer aldı.

Mısır'da tutuklu gazeteciler için Gazeteciler Sendikası içinde oturma eylemi yapan Amr Bedr ve Mahmud es-Sakka, sendika binasına giren sivil polisler tarafından 1 Mayıs’ta gözaltına alınmıştı. Olaya tepki gösteren Gazeteciler Sendika Başkanı Kallaş pazartesi günü, İçişleri Bakanı Abdulgaffar'ın istifasını talep ederek olağanüstü genel kurul çağrısı yapmıştı.

Mısır'da resmi kurum kabul edilen Gazeteciler Sendikası'na üye olmanın şartları oldukça zor. Sendikaya üye olabilen gazeteciler devletin resmi gazetecisi statüsü kazanıyor. Mısır Gazeteciler Sendikası diğer sendikalarda olduğu gibi üyelerinden aidat almıyor, tam tersine üye gazetecilere çalıştığı kurumu dikkate almaksızın asgari ücret üzerinden maaş veriyor. Sendikaya 10 bin civarında gazetecinin üye olduğu biliniyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT