1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Mısır'da "25 Nisan eylemleri" öncesi güvenlik önlemleri
Mısır'da "25 Nisan eylemleri" öncesi güvenlik önlemleri

Mısır'da "25 Nisan eylemleri" öncesi güvenlik önlemleri

Güvenlik güçleri Tiran ve Sanafir adalarının Suudi Arabistan'a verilmesine tepki amacıyla bugün ülke genelinde düzenlenmesi beklenen gösteriler öncesinde Kahire'de yoğun güvenlik önlemleri aldı

A+A-

KAHİRE (AA) - Mısır'de güvenlik güçleri Tiran ve Sanafir adalarının Suudi Arabistan'a verilmesine tepki amacıyla bugün ülke genelinde düzenlenmesi beklenen gösteriler öncesinde başkent Kahire'de yoğun güvenlik önlemleri aldı.

Emniyet güçleri başta "Abdulmunim Riyad", "Tahrir" ve "Talat Harb" meydanları ile çevresi olmak üzere Kahire'nin merkezinde kontrolleri ve devriye araçlarının sayısını arttırdı.

Söz konusu meydanların girişinde polise ait zırhlı araçların konuşlandırıldığı, çevrede çok sayıda polisin bulunduğu gözlenirken, güvenlik güçlerinin protesto merkezlerine açılan ana yolları bariyerlerle kapattığı görüldü.

Kahire'nin doğusundaki Rabia Meydanı'nda da güvenliğin üst düzeye çıkarıldığı, meydanda polis güçlerinin yanı sıra orduya ait 4 zırhlı aracın bulunduğu kaydedildi.

Tiran ve Sanafir adalarının Suudi Arabistan’a geçmesini protesto etmek amacıyla aralarında "İhvan", "6 Nisan Hareketi" ve"Devrimci Sosyalistler Hareketi"nin de bulunduğu muhalif grupların katılımıyla 25 Nisan’da ülke genelinde eylemler düzenleneceği duyurulmuştu.

Eski siyasetçi, basın mensubu, milletvekili ve akademisyenlerin de aralarında bulunduğu 73 muhalif, dün, yayımladıkları ortak açıklamada Mısır halkını, adalardan feragat edilmesine karşı çıkmak amacıyla "Toprağın kurtuluş günü" sloganıyla 25 Nisan günü düzenlenecek gösterilere katılmaya çağırmıştı. Katılım çağrıları yapılırken Mısır ordusu da Sina Yarımadası'nın kurtuluş günüyle aynı zamana denk gelen gösteriler öncesinde güvenlik güçlerinin meydanlar ve askeri bölgeler gibi önemli noktalarda konuşlanması için talimat vermişti.

Mısır, Kızıldeniz'deki Tiran ve Sanafir adalarını, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz'in, son Kahire ziyareti sırasında imzalanan yeni deniz sınırı antlaşmasıyla Suudi Arabistan'a bırakmıştı. Antlaşma Mısır'da muhaliflerin yanı sıra yönetim yanlısı bazı grupların da tepkisini çekerken Mısır hükümeti, adalarının Suudi Arabistan'a ait olduğuna dair 9 belge yayımlamıştı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT