MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin soruşturma

MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin soruşturma

Soruşturma kapsamında gözaltına alınan şüpheli avukat Sönmez Ahi, tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi

İSTANBUL (AA) - MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan, aynı soruşturmadan tutuklu Tuğgeneral Hamza Celepoğlu'nun avukatı şüpheli Sönmez Ahi, tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca yürütülen MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan şüpheli Ahi, emniyetteki işlemlerinin ardından Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na getirildi.

Burada soruşturmayı yürüten savcılığa ifade veren Ahi, ''FETÖ/PDY terör örgütüne üye olmak'', ''Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından, niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri, siyasal veya askeri casusluk maksadıyla temin etmek'', ''Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk maksadıyla açıklamak'' ile ''Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek'' suçlarından tutuklanması talebiyle nöbetçi İstanbul Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi.

Ahi, MİT tırlarını durduğu gerekçesiyle tutuklanan Tuğgeneral Hamza Celepoğlu'nun avukatlığını yapıyordu. Şüpheli Ahi'nin, MİT tırları durdurulduktan sonra Tuğgeneral Celepoğlu'nun avukatlığını yapmaya başladığı öğrenildi.

Bu arada, diğer şüpheli avukat Faruk Öksüz'ü arama çalışmaları ise devam ediyor.

- Süreç

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin soruşturma kapsamında, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile tırları durdurduğu gerekçesiyle aynı soruşturma kapsamında tutuklanan Tuğgeneral Hamza Celepoğlu’nun avukatının irtibatının tespit edilmesi üzerine, Celepoğlu'nun avukatının da aralarında bulunduğu 4 avukat hakkında gözaltı kararı verilmişti.

Sulh Ceza Hakimliğince alınan karar doğrultusunda şüpheli avukatların ofisleri aranmış, şüpheliler hakkında ''FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne üye olmak'' suçundan işlem yapılmıştı.

- "Dündar'ın evinin fahiş fiyatla satın alındığı" iddiası

Savcılığın tespitlerine göre, şüpheli avukatlardan Bekir Mustafa Yılmaz ile Sönmez Ahi’nin, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'a ait olduğu iddia edilen bir evi, MİT tırlarına ait görüntüleri yayınlaması karşılığında fahiş fiyatla satın aldığı ve söz konusu mülkün ofise çevrildiği iddia edildi. Savcılık, "söz konusu satışın şüpheli bulunduğu, Cumhuriyet gazetesinin tır manşeti ile ilintili olduğu ve FETÖ/PDY örgütünün bu satış işlemini gerçekleştirdiği'' iddialarını araştırıyor.

Savcılığın şüpheli avukatların ofislerinde yapılan aramada ele geçirildiği belirtilen hafıza kartıyla ilgili de inceleme yaptırdığı belirtildi.

- Şüpheli iki avukat tutuklandı

Soruşturma kapsamında gözaltına alınan şüpheli avukatlar Bekir Mustafa Yılmaz ve Atilla Tarık Çilekçi, dün çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı. Şüpheli avukatlardan Çiçekçi'ye, ifadesi alınırken FETÖ/PDY bağlantısının olup olmadığı, örgütün lideri Fetullah Gülen'den talimat alıp almadığı ve diğer şüpheli avukat Yılmaz ile arasındaki para trafiğine ilişkin sorular sorulduğu öğrenildi.

Diğer şüpheli avukat Yılmaz'a ise Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'dan aldığı ev ile ilgili kimseden talimat alıp almadığı, Dündar'ın Cumhuriyet gazetesinde MİT tırlarına ait görüntüleri yayınlaması karşılığında evi alıp almadığı, söz konusu evin bedelini resmi kayıtlarda görülen bedelden düşük gösterip göstermediği ve diğer şüpheli avukat Ahi ile arasındaki para trafiği ve söz konusu evi Ahi ile beraber alıp almadıklarına ilişkin sorular yöneltildi.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.