1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Mogan Gölü kıyısındaki işletmelere sıkı denetim
Mogan Gölü kıyısındaki işletmelere sıkı denetim

Mogan Gölü kıyısındaki işletmelere sıkı denetim

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkililerince Mogan Gölü çevresindeki işletmeler denetlendi- İl Müdürü Can: - "Gölbaşı'nda özellikle kıyı şeridi içerisindeki bütün tesislerin, bu hafta içerisinde resen denetimi gerçekleştirilecek" - "Kıyı şeritlerimizde

A+A-

ANKARA (AA) - Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkililerince Mogan Gölü çevresindeki işletmeler denetlenerek, kıyı ihlali yapan ve çevre kurallarına uymayanlara ceza kesildi.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Gölbaşı Belediyesi görevlileri sabah saatlerinde Mogan Gölü kıyı şeridinde bulunan işletmeleri habersiz olarak gezdi ve denetim yaptı. Denetimlerde birçok işletme kapalı olduğu için sahiplerine ulaşılamadı ancak izinsiz olarak kıyı ihlali yapan işletmeler hakkında tutanak tutularak cezai işlem uygulandı.

Denetimleri yerinde izleyen Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Banu Aslan Can, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ankara'da bulunan iki özel koruma bölgesinden birinin Mogan Gölü olduğunu belirtti.

Bölgede 274 kilometrekare alanın özel koruma bölgesi içerisinde bulunduğunu ifade eden Can, bu alanda, 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu gereğince düzenli denetimler gerçekleştirdiklerini söyledi.

- "350 bin lira para cezası uygulandı"

Can, 2014 ve öncesinde yapılan yoğun denetimlerle çevresel atık konusunda ciddi kazanımlar sağladıklarını belirterek, şöyle konuştu:

"Artık çok yoğun bir kirlilik ile karşılaşmıyoruz ama kıyı ihlali zaman zaman olabiliyor. Özellikle kıyıda bulunan çay bahçesi, kafeterya gibi tesisler, çok küçük olduğu için bir gün içerisinde bile kurulabiliyor. Haliyle bu da denetimlerin sürekli yapılmasını gerektiriyor. Biz eğer bunu tespit edersek, tutanaklarını oluşturup, koordinatlarını alıyoruz. Daha sonra belediyelerce İmar Kanunu'nun ilgili maddelerince çalışmalar başlatılıyor, biz de bunun takibini sürdürüyoruz. Ayrıca çevre kirliliği oluşturan tesislere de Çevre Kanunu'nun ilgili maddelerince idari para cezaları uygulanıp, savcılığa suç duyurusunda bulunuyoruz."

Mogan ve Eymir göllerini besleyen derelerin kenarındaki tesislerin de sürekli denetlendiğini kaydeden Can, "Ocak ve şubat aylarında Su Kesen Bölgesi'ndeki tesisler denetlendi. 19 tesise toplamda 350 bin lira civarında para cezası uygulandı. Kıyı şeritlerimizde ihlal olmaması, tabiat varlıklarına, endemik bitki türlerine, kuşların göç yollarına, üreme bölgelerine zarar verilmemesi adına Sayın Bakanımızın talimatıyla aralıksız denetimlerimiz sürecek." dedi.

Can, Mogan Gölü kıyısındaki 48 tesisi inceleyeceklerini kaydederek, "Şu anda 7 ekip doğu, güney ve batı alanlarında denetimlerini gerçekleştiriyor. Gölbaşı'nda özellikle kıyı şeridi içerisindeki bütün tesislerin, bu hafta içerisinde resen denetimi gerçekleştirilecek." şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT