1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Moğolistan’da 23 Nisan'a coşkulu kutlama
Moğolistan’da 23 Nisan'a coşkulu kutlama

Moğolistan’da 23 Nisan'a coşkulu kutlama

Ulan Bator Türk Kültür Günleri kapsamında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlandı- Renkli görüntülere sahne olan festivalde, geleneksel kıyafetleriyle Moğol çocuklarının dansı ilgiyle izlendi

A+A-

ULAN BATUR (AA) - Moğolistan’ın başkenti Ulan Bator’da düzenlenen 3. Ulan Bator Türk Kültür Günleri, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleriyle başladı.

Türkiye’nin Ulan Bator Büyükelçiliği himayesinde düzenlenen 3. Türk Kültür Günleri etkinlikleri kapsamında ilk olarak, TBMM'nin 96. kuruluş yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle tören düzenlendi.

Türk büyükelçiliğindeki Atatürk büstü önünde düzenlenen törene büyükelçilik yetkilileri, TİKA'nın Ulan Batur Program Koordinatörü Veysel Çİftçi, başkentteki iki devlet okulu, Ulan Batur Uluslararası Okulu, Amerikan ve İngiliz Okulu’ndan Moğol ve Türk öğrencilerle öğretmenler katıldı.

Tören, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ve şehitlerin anısına saygı duruşunda bulunulması, ardından İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Türkiye’nin Ulan Batur Büyükelçisi Murat Karagöz, Atatürk Anıtı'na çelenk koydu ve törene katılan çocuklarla "Türk-Moğol dostluğu" adına fidan dikti.

Karagöz daha sonra, kendisini ziyarete gelen öğrencilerle öğretmenlerini kabul etti ve 11. sınıf öğrencisi Yumçgmaa Atarbold’u sembolik olarak makam koltuğuna oturttu.

Moğol kız öğrenci Atarbold, elçilik koltuğunda, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlayarak dünyada küresel barışın hakim olması için dünyanın eğitimli çocuklara ihtiyaç duyduğunu söyledi. Dünya çocuklarına seslenen Atarbold, “Dünyada barış için iyi bir eğitim almamız gerekiyor.” diye konuştu. Atarbold, “Türk Büyükelçisi Sayın Ahmet Karagöz, beni makam koltuğuna oturttu. Bu fırsattan dolayı kendilerine çok teşekkür ediyorum. Burada bulunmaktan çok memnunum. 23 Nisan Çocuk Bayramı’nı ilk kez kutluyorum. Çok güzel bir bayram” diye konuştu.

- “Türkler ve Moğollar, akraba milletler”

Büyükelçi Karagöz, ilk Türk devletinin bu topraklarda kurulduğunu anımsatarak, Türkiye ve Moğolistan halkları arasındaki tarihi bağları anlattı. “Türkler ve Moğollar, akraba milletlerdir” diyen Karagöz, “Tarihte ilk Türk devleti, bu topraklarda kurulmuş. Bunun en göze çarpanı Göktürk devletidir. Tarihte yollarımız birkaç kez kesişmiş. 1920’lerde Türkiye ile Moğolistan bağımsızlıklarını ilan etmiş ve 70 yıl boyunca birbirimizden uzak kalmışız.” ifadesini kullandı.

Moğolistan’da Türkiye’ye büyük ilgi gösterildiğini belirten Karagöz, Moğolistan’da Türkiye’ye olan ilgiyi pekiştirmek amacıyla Türk Kültür Günleri'ni düzenlediklerini ifade etti.

- Çocuk resim sergisi açıldı

Moğoli̇stan Çocuk Sanat ve Yaratıcılık Merkezi̇'nde 23 Nisan Bayramı etkinlikleri çerçevesinde Türkiye’nin Ulan Bator Büyükelçiliği tarafından düzenlenen “2050’de Benim Dünyam” ve “Moğol Çocuk Gözüyle Türkiye” konulu resim ve Moğolca ile İngilizce kompozisyon yarışmalarına katılan eserlerin sergisi açıldı.

Büyükelçilik tarafından açılan yarışmaya başkentteki iki devlet okulu, Ulan Batur Uluslararası Okulu, Amerikan ve İngiliz Okulundan öğrenciler katıldı. Yerel okul öğretmenlerinin jürilik yaptığı iki yarışmada yaklaşık 200 eser arasından en iyiler seçildi. Büyükelçilik binasında düzenlenen 23 Ni̇san Ulusal Egemenli̇k ve Çocuk Bayramı Resepsi̇yonu’nda dereceye giren öğrencilere çeşitli hediyeler takdim edildi.

Bu arada, Moğoli̇stan Çocuk Sanat ve Yaratıcılık Merkezi̇'nde resim ve kompozisyon yarışmasına katılan öğrencilerin de iştirakiyle uluslararası çocuk festi̇vali̇ düzenlendi. Renkli görüntülere sahne olan festivalde geleneksel kıyafetlere bürünmüş Moğol çocukların dansı ilgiyle izlendi.

Moğolistan’ın başkenti Ulan Bator’daki etkinlik, 29 Nisan’da sona erecek.

HABERE YORUM KAT