1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. "Mühendislikte Kariyer Planlaması" konferansı
"Mühendislikte Kariyer Planlaması" konferansı

"Mühendislikte Kariyer Planlaması" konferansı

KARDEMİR Genel Müdür Yardımcısı Onur:- "Hatalar yapacaksınız, iş hayatınızda önemli olan o hatalardan ders çıkartıp bir daha tekrar etmemek"

A+A-

KARABÜK (AA) - Karabük Üniversitesi (KBÜ) Metalurji Malzeme ve Taşıt Teknolojileri bölümü öğrenci kulüpleri tarafından "Mühendislikte Kariyer Planlaması" konferansı düzenlendi.

Hamit Çepni Konferans Salonundaki konferansta konuşan Karabük Demir Çelik Fabrikaları (KARDEMİR) AŞ Genel Müdür Yardımcısı Hakan Onur, insanların iş hayatında bilginin yanında tecrübesiyle yükseldiğini söyledi.

İlk iş başlangıcı için yeterli seviyede teknik bilgi sahibi olmak, yöneticiliğin temel kavramlarını ve mühendisliğin temel bileşenlerini bilmek, birlikte çalışmaya ve her şeyi öğrenmeye açık olunması gerektiğini belirterek, şöyle devam etti:

"Okulunuz bitse bile ömür boyu deftere kaleme bıçak çekmeyin, yoksa başarılı olamazsınız. Hatalar yapacaksınız, iş hayatınızda önemli olan o hatalardan ders çıkartıp bir daha tekrar etmemek. Sizler malzemeyle değil insanla uğraşacaksınız. İnsan kaynakları uzmanları temel bilginizin yeterli olmasını ister, bu zaten herkeste olması gerekenlerden biridir. Bunun yanında heyecanlı, o işe istekli, çalışmış çabalamış, kendisini iyi pazarlayan ve kendini iyi ifade eden birey olarak görüp işe alır. PUKO modelini biliyorsunuz, planla, uygula, kontrol et, önlem al. Yöneticilik bu modelin kontrol etme safhasındadır. Unutmayın ki bir insan makinenin olmadığı yerde bulunuyorsa orada problem çözmek için görevlendirilmiştir."

Onur, sanayinin; takım çalışması, proje okuyabilme, mühendislik tasarımı, üretim tasarımı, proses tasarımı, montaj tasarımı, yaratıcılık ve yenilikçilik, proje yönetimi, ürün testi, analiz, çizim yapabilme, raporlama gibi beklentilerini istediğini belirtti.

Mühendis olacak kişilerin iletişiminin iyi olması gerektiğini vurgulayan Onur, iletişimde geri bildirimin bir işin iyi veya kötü devam etmesi açısından önemli olduğunu kaydetti.

"Mühendislikte Kariyer Planlaması" konferansı

"Mühendislikte Kariyer Planlaması" konferansı

HABERE YORUM KAT