1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Muş ekonomisine "ballı" katkı
Muş ekonomisine "ballı" katkı

Muş ekonomisine "ballı" katkı

Muş Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Çolakoğlu: - "Muş'ta yıllık bal üretimi 625 tona yükseldi. Bu miktarın kent ekonomisine girdisi ise 25 milyon lira"

A+A-

MUŞ (AA) - Muş Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ergün Çolakoğlu, ilde yıllık bal üretiminin 625 tona yükseldiğini ve kent ekonomisine 25 milyon lira katkısı olduğunu bildirdi.

Çolakoğlu, yaptığı açıklamada, Muş Ovası'nın iklim şartları ve doğasıyla gezginci arıcıların tercih ettiği bir alan olduğunu söyledi.

Kış mevsimini sıcak bölgelerde geçiren arıcıların havaların ısınmasıyla kente geldiklerini belirten Çolakoğlu, "Muş'ta yıllık bal üretimi 625 tona yükseltilmiştir. Bu miktarın kent ekonomisine girdisi ise 25 milyon lira. Muş'ta yerli arıcılar tarafından 34 bin kovandan 625 ton bal üretimi yapıldı. Kentteki yüzlerce aile geçimini arıcılıkla sağlıyor, aynı zamanda yüzlerce aile de arıcılık yapabilmek için ilimizde konaklıyor." diye konuştu.

Bu yıl kente 70 bin kovanın getirilmesini beklediklerini anlatan Çolakoğlu, 2015'de 205 arıcının desteklemelerden faydalandığını kaydetti.

Arıcılık yapabilmek için Mersin'den Muşa gelen Mehmet Çelik, kovanlarını Yaygın beldesi yakınına bıraktığını ifade ederek, "Yıl içerisinde yer değiştirerek sezonu tamamlayacağız. Muş, bu yıl iyi yağış aldı. Bu, çalışmalarımıza da olumlu yansıyacak." dedi.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT