1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. "Müslümanlar sorunun değil, çözümün parçası olmak istiyor"
"Müslümanlar sorunun değil, çözümün parçası olmak istiyor"

"Müslümanlar sorunun değil, çözümün parçası olmak istiyor"

Hırvatistan İslam Birliği Meşihatı Başkanı Hasanovic:- "Dini liderlerin ve devlet liderlerinin Zagreb'de bir araya gelecek olmasından dolayı mutluyum. Buradan dünyaya, 'Müslümanların sorunun değil, çözümün parçası olmak istiyor' mesajı vereceğiz"

A+A-

ZAGREB (AA) - STİPE MAJİC - Hırvatistan İslam Birliği Meşihatı Başkanı Aziz Hasanovic, dini liderlerin ve devlet dilerlerinin başkent Zagreb'de bir araya gelecek olmasından mutluluk duyduğunu belirterek "Buradan dünyaya, 'Müslümanların sorunun değil, çözümün parçası olmak istiyor' mesajı vereceğiz." dedi.

Hasanovic, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İslam'ın Hırvatistan'da din olarak kabul edilmesinin 100. yılı dolayısıyla 26 Nisan'da Zagreb'de Avrupa İslam Birliği Konferansı'na ev sahipliği yapacaklarını ifade ederek bu etkinlikte İslam'ın Avrupa'daki durumunun ele alınacağını söyledi.

Konferansa çok sayıda devlet başkanı, bakan ve dini liderlerin katılacağını belirten Hasanovic, 27 Nisan'da Hırvatistan meclisinde de özel bir oturum düzenleneceğini bildirdi.

Hasanovic, İslam'ın Hırvatistan'da kabulünün 100. yılı kapsamında düzenlenecek etkinliklerin yıl boyunca süreceğine dikkati çekerek bu çerçevede dünya genelinde Kur'an-ı Kerim eğitmenlerinin katılacağı bir etkinliğin yanı sıra konferanslar düzenleneceğini ifade etti.

Hırvatistan'da yaklaşık 63 bin Müslümanın yaşadığını kaydeden Hasanovic, Hırvatistan İslam Birliği Meşihatının en önemli özelliğinin etnik kökenlerine bakmaksızın ülkedeki tüm Müslümanları tek çatı altında toplaması olduğunu vurguladı.

- "Müslümanlar sorunun değil, çözümün parçası olmak istiyor"

Hasanovic, özellikle sağ görüşlü partilerin İslam dinini terörle bağdaştırma çabalarını tepki göstererek bu çabaların Müslümanlara yönelik ön yargılara sebep olduğunu ifade etti.

İslam'ın ve İslam kültürünün yeterince tanıtılmadığına dikkati çeken Hasanovic, "Dini liderlerin ve devlet liderlerinin Zagreb'de bir araya gelecek olmasından dolayı mutluyum. Buradan dünyaya, 'Müslümanların sorunun değil, çözümün parçası olmak istiyor' mesajı vereceğiz." diye konuştu.

Hasanovic, sorunların çözümünde İslam alimlerine büyük sorumluluk düştüğünü, çok dinli ve çok milletli yapıya sahip Hırvatistan'ın bu konuda iyi bir örnek olduğunu kaydetti.

Hırvatistan İslam Birliği Meşihatı olarak yaptıkları çalışmaların herkesin takdirini topladığını söyleyen Hasanovic, sözlerini şöyle tamamladı:

"Rijeka şehrinde açtığımız İslam Merkezi, Hırvatistan'da İslam'ın değerli bir simgesi olarak nitelendirildi. Ayrıca gençler arasında diyaloğu desteklemek ve aşırıcı görüşleri engellemek için gençlik merkezi de kurduk. İslam Birliği olarak yaptığımız yayınlarla AB ülkelerinde ve dünyada konuşulan bir örnek model haline geldik."


"Müslümanlar sorunun değil, çözümün parçası olmak istiyor"

"Müslümanlar sorunun değil, çözümün parçası olmak istiyor"

HABERE YORUM KAT