1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Müzik Öğretmeni Kısa Filmle "Umut"un Sesi Oldu
Müzik Öğretmeni Kısa Filmle "Umut"un Sesi Oldu

Müzik Öğretmeni Kısa Filmle "Umut"un Sesi Oldu

Aksaray'da müzik öğretmeni Tufan Baydan, babaanneleri Refika Emek'in baktığı yürüme engelli Umut ile kardeşi Nuh'un yaşamından etkilenerek çektiği kısa filmle çocuklara umut oldu- Baydan:- "Umut ve Nuh, birbirlerine candan öte bağlı kardeşler. Öğrencim Nu

A+A-

AKSARAY (AA) - TURAN KAZAK - Aksaray'ın Ortaköy ilçesinde müzik öğretmeni olarak görev yapan Tufan Baydan, evde eğitim gören ve kas erimesi nedeniyle yürüyemeyen Umut ve kardeşi Nuh için çektiği kısa film ile iki kardeş için umut oldu.

Satansarı köyünde ailevi sorunlar nedeniyle 75 yaşındaki babaanneleri Refika Emek'in yanında kalan yürüme engelli Umut (14) ile Nuh Emek (13) kardeşlerin yaşamından etkilenen Sarıkaraman Yunus Emre Ortaokulu öğretmeni Baydan, yaklaşık 10 gün süren çalışmayla iki kardeşin rol aldığı kısa film çekti.

Umut ve Nuh'un birbirine bağlılıkları ve yaşam mücadelesini anlatan filmi, eğitim verdiği okulun yanı sıra 75. Yıl Cumhuriyet Ortaokulundakilerle paylaşan Baydan, öğretmen, öğrenci ve velilerin ilgisini çekti.

Filmden çok etkilenen öğrenciler, sürekli evde kaldığı için sıkılan Umut'un bir bilgisayara sahip olması için okulda veli ve öğretmenlerin desteğiyle yardım kampanyası düzenledi.

Kampanya sayesinde bilgisayar ve çeşitli hediyelere kavuşan Umut'un en büyük isteği, sadece babaannesinin sırtında merdivenlerden inebildiği 2. kattaki evinden istediği zaman dışarıya çıkabilmesini sağlayacak bir asansör sisteminin kurulması.

- "Filme 'Sevgi Engel Tanımaz' ismini verdim"

Müzik öğretmeni Tufan Baydan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Nuh'un okulda derslerine devam ettiğini, Umut'un ise engelinden dolayı evde eğitim gördüğünü söyledi.

Emek kardeşlerin yaşadıklarından çok etkilendiğini ifade eden Baydan, "Umut ve Nuh, birbirlerine candan öte bağlı kardeşler. Öğrencim Nuh, ağabeyi Umut'tan çok bahseder. Umut'u çok sevdiğini, onu mutlu etmek için sürekli çaba içinde olduğunu anlatırdı. Aralarındaki bağ ve yaşadıkları beni çok etkiledi. Onların hikayesini anlatan bir kısa film çekmek istedim. Filme 'Sevgi Engel Tanımaz' ismini verdim." diye konuştu.

- "Filmi izlediklerinde çok etkilendiler"

Baydan, filmin çekimlerinin ev ve okulda olmak üzere 2 bölümden oluştuğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Okulumda ve çevredeki okullardan öğretmen arkadaşlarım filmi izlediklerinde çok etkilendiler. Okullarındaki öğrencilere da izlettiler. Öğrenciler de filmi izledikten sonra bir duyarlılık oluştu. Umut'a arkadaş olsun diye bilgisayar almak için kampanya düzenlediler. Toplanan paralarla Umut'a bilgisayar alındı. Öğrencilerde farkındalık oluşmasına vesile olduğum için çok mutlu oldum."

- "Dışarıya bazen 3 ayda bir çıktığım oluyor"

Umut ise kısa film ve kendisine verilen destekten dolayı herkese teşekkür ettiğini dile getirdi.

Hastalığı nedeniyle sürekli evde durduğu ve istediğinde dışarı çıkamadığı için çok üzgün olduğunu anlatan Umut, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hayattaki desteğim kardeşim ve babaannem. Onlar olmasa yaşayamazdım. Babaannem eskiden istediğimde beni aşağıya indirebiliyordu. Yaşlandığından ve rahatsızlığından dolayı beni artık taşıyamıyor. Dışarıya bazen 3 ayda bir çıktığım oluyor. Evden istediğim zaman aşağıya inmemi sağlayacak bir asansör sisteminin kurulmasını istiyorum. Asansör olursa her gün aşağı inebilir, çok mutlu olurum."

Kardeşi Nuh da ağabeyini çok sevdiğini vurgulayarak, "En büyük yoldaşım ağabeyimdir. O olmazsa oyun oynayamayız. Okula gittim mi kendisi çok üzülür, eve geldiğimde bana sarılır, ben de ona sarılırım. Engelli olmak çok zor bir durum. Eğer bir ağabeyiniz varsa ona iyi bakın." ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT