1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. NASA GeoCosmo Başkan Yardımcısı Karel:
NASA GeoCosmo Başkan Yardımcısı Karel:

NASA GeoCosmo Başkan Yardımcısı Karel:

"Türkiye'de bir tarih yazalım ve deprem ön sinyallerinin gerçek olduğunu, sismik olay olmadığını, tabiatın sesi olduğunu, tabiatın depremden 3-4-5-6 gün önce bir sinyal verdiğini ispatlamak istiyoruz"

A+A-

KARABÜK (AA) - Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) GeoCosmo Başkan Yardımcısı Ronald Karel, "Türkiye'de bir tarih yazalım ve deprem ön sinyallerinin gerçek olduğunu, sismik olay olmadığını, tabiatın sesi olduğunu, tabiatın depremden 3-4-5-6 gün önce bir sinyal verdiğini ispatlamak istiyoruz" dedi.

Karel, Karabük Üniversitesinde gerçekleştirilen "7. Uluslararası Bilim Günleri" kapsamında "NASA'daki Tecrübelerim ve Deprem Tahminleri" konferansında yaptığı konuşmada, depremin olacağını bazı hayvanların hissettiğini söyledi.

Bu konuda bir çok araştırmalar yapıldığını, bu araştırmaları NASA'da topladıklarını ifade eden Karel, Porto Riko'da büyük bir hayvanat bahçesinde bir jeolog tarafından mikrofonlar konulduğunu, deprem öncesi hayvanların sesinin çok değiştiğini tespit ettiğini dile getirdi.

Hayvanların bağırış şeklinden hemen sonra depremin meydana geldiğinin anlaşıldığını vurgulayan Karel, "Bir de insanlara karşı etkisi üzerine çalışma yapacağız. Bunu ben tekrar Türkiye'de başlatmak istiyorum. Türkiye'de olduğunda ne olacak? Biz pilot proje hazırladık. Bu projede iki tane olay var. Yer istasyonları ve uydu verileri. Yer istasyonlarının üzerinde bir çok parametreler incelenecek, bir çok sensörler olacak üzerinde. 12 tane deprem öncesi meydana çıkan parametreler var, bunları inceleyeceğiz ve iki sene içerisinde Cenevre'de toplanacak." diye konuştu.

Dokuz Eylül Üniversitesi Bilgisayar Bölümüyle birlikte çalışacaklarını anlatan Karel, şöyle konuştu:

"İlk bilgiler NASA'ya gidecek, her zaman giden sinyal deprem olmuyor, uçak geçiyor, güneş toplaması oluyor, bunu arındıktan sonra böyle bir çalışma yapacağız. Bu çalışmanın ilk başlangıcını Alaska'da yaptık. Ön sinyallerde çok büyük başarı kazandık. 4.5 kuvvetindeki depremi Alaska'da 3-4 gün öncesinden haber verdiler, sadece iki tane sensörle. Ufak denemeleri yapıyoruz şu anda orada. Dokuz Eylül Üniversitesi ile kontrat imzaladık, sonra aletleri buraya getireceğiz, önce bir test yapacağız. 2 sene sonra ben bunu Marmara Bölgesi, Batı Karadeniz Bölgesi ve Kuzey Anadolu fayına yerleştirmek istiyorum."

AFAD'ın kendilerine yardımcı olacağını kaydeden Karel, "Bir dosya hazırlıyoruz şu anda. Türkiye'de bir tarih yazalım ve deprem ön sinyallerinin gerçek olduğunu, sismik olay olmadığını, tabiatın sesi olduğunu, tabiatın depremden 3-4-5-6 gün önce bir sinyal verdiğini ispatlamak istiyoruz, GeoCosmo'nun görevi bu." ifadelerini kullandı.

Dünyada erken uyarı sisteminin bulunduğunu ancak bunun da deprem olduktan sonra çıkan bir sinyal olduğunu anlatan Karel, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu ön sinyal değildir. Cep telefonunuza sinyal gelecek falan, deprem olmuştur. Bizim ki deprem olmadan 3 gün 5 gün önce haber vereceğiz. GeoCosmo'un görevi depremleri önceden haber vermektir. Bizim yapacağımız bu sistem hem hayat kurtarır hem ekonomiyi kurtarır."

HABERE YORUM KAT