1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg Atina'da
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg Atina'da

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg Atina'da

Yunanistan Başbakanı Çipras:- "(Ege'de NATO operasyonları) Çok açık ki bu noktadaki sorunlar Türkiye'nin tek taraflı iddia ve tutumlarının bir sonucudur"- "Yine çok açık ki karşılıklı saygı temelinde bu ortak çabalarımızı durdurmayıp daha da etkin hale ge

A+A-

ATİNA (AA) - Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, NATO gemilerinin sığınmacı krizini durdurmak amacıyla Ege Denizi'ndeki operasyonlarının etkinliğine ilişkin, "Çok açık ki bu noktadaki sorunlar, Türkiye'nin tek taraflı iddia ve tutumlarının bir sonucudur" dedi.

Çipras ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg yaptıkları görüşme sonrası başbakanlık konutunda basın toplantısı düzenledi.

Yunanistan'ın insan kaçakçılığını durdurmak ve düzensiz göçmen geçişlerini engellemek adına uluslararası hukuk çerçevesinde her türlü çabayı göstereceğini vurgulayan Çipras, Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) arasındaki mutabakat sonrası Ege Denizi'ndeki geçişlerin azalmasını memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

Çipras, Ege'de bu yöndeki faaliyetlerin tam anlamıyla etkin bir hale gelmesi için uzun bir yol kat edilmesi gerektiğine dikkati çekerek, "Çok açık ki bu noktadaki sorunlar Türkiye'nin tek taraflı iddia ve tutumlarının bir sonucudur. Bunu ayrıca, hava sahamızın komşu ülke tarafından gerçekleştirilen ihlalleri şeklinde de görmekteyiz. Egemenlik haklarımıza karşı gerçekleştirilen bu ihlalleri kabul etmeyeceğiz ve müsamaha göstermeyeceğiz" şeklinde konuştu.

Ege'de uluslararası bir krizi çözme ihtimalinin şu anda test edildiğini kaydeden Çipras, "Yine çok açık ki karşılıklı saygı temelinde bu ortak çabalarımızı durdurmayıp daha da etkin hale getirmemiz gerekli" ifadelerini kullandı.

Çipras, Avrupa'nın birbirinden farklı türde krizlerle boğuştuğuna işaret ederek, "Biz sorunun değil çözümün bir parçasıyız. Avrupa'da yaşanan çeşitli krizlerin üzerine yeni bir kriz ekleme niyetinde değiliz" diye konuştu.

Stoltenberg, Yunanistan, Almanya ve Türkiye'nin talebiyle NATO'nun insan kaçakçılarıyla mücadele ve düzensiz göçe karşı Ege'deki iki ülkelerin sahil güvenlik birimlerine ve Avrupa sınır ajansı Frontex'e yardım sağladığını anımsatarak, "Dün Ege'de görev alan bir NATO gemisine ziyarette bulundum. Güçlü bir ortaklıkla gerçekten büyük bir fark ortaya konduğunu gördüm" şeklinde konuştu.

NATO'nun suç örgütlerine karşı mücadeleye ve göçmen hayatlarının kurtarılmasına katkı sağladığına değinen Stoltenberg, "Yunanistan ve Türkiye'ye işbirliklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Birlikte hareket etmeye devam etmeliyiz" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT