1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Nekbe'nin 68'inci yıl dönümü
Nekbe'nin 68'inci yıl dönümü

Nekbe'nin 68'inci yıl dönümü

Ramallah'ta bir grup Filistinli, Nekbe'nin 68'inci yılı münasebetiyle yürüyüş düzenledi

A+A-

RAMALLAH (AA) - Batı Şeria'nın Ramallah kentinde bir grup Filistinli, Nekbe'nin (Büyük felaket) 68. yılı münasebetiyle meşalelerle yürüyüş düzenledi.

Filistin Kurtuluş Örgütüne (FKÖ) bağlı Nekbe'yi İhya Kampanyasının çağrısıyla bir araya gelen Filistinliler, Ramallah'taki "Ortodoks Kulübü" önünden Yasir Arafat Meydanı'na doğru yürüdü.

Göstericiler Nekbe'nin 68'inci yıl dönümü münasebetiyle 68 meşale, Filistin bayrağı, Filistinlilerin evlerine dönüş hakkını temsil eden anahtarlar ve dönüş hakkının yazıldığı siyah bayraklar taşıdı.

Kampanyanın sekreteri Ömer Assaf, yaptığı açıklamada, Filistin halkının Nekbe'nin 68'inci yıl dönümünde, parçalanma ve Yahudi yerleşim birimleri inşaatları gibi pek çok sorunla karşı karşıya olduğunu belirtti.

Assaf, "Filistin topraklarına geri dönmek için daha yapılacak çok şey var ancak aylardır Filistinlilerin bir intifada içinde olduklarını görüyoruz. Bizler, dönüş hakkının bir kültür haline gelmesi için çalışıyoruz." dedi.

Filistinliler, 14 Mayıs 1948'de İsrail'in işgal ettiği Filistin topraklarında bağımsızlığını ilan etmesi ve Filistinlilerin zorunlu göçe tabi tutulması nedeniyle 15 Mayıs'ı Nekbe (Büyük felaket) olarak anıyor.Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT