1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Netaş'ın 50. Yıl Zirvesi
Netaş'ın 50. Yıl Zirvesi

Netaş'ın 50. Yıl Zirvesi

Başbakan Yıldırım: (2)- "Bilgi ekonomisi tabanlı bir ekosistem oluşması için ülkemizi uluslararası internet trafiğinin geçiş ve dağıtım merkezi haline getireceğiz. İnternet değişim noktalarının kurulmasını gerçekleştireceğiz. Bir yandan da bu vesileyle bü

A+A-

ANKARA (AA) - Başbakan Binali Yıldırım, "Bilgi ekonomisi tabanlı bir ekosistem oluşması için ülkemizi uluslararası internet trafiğinin geçiş ve dağıtım merkezi haline getireceğiz. İnternet değişim noktalarının kurulmasını gerçekleştireceğiz. Bir yandan da bu vesileyle büyük veri merkezi işletmeciliği sektörünün ülkemizde gelişmesini, yerleşmesini teşvik edeceğiz." dedi.

Yıldırım, JW Marriott Otel'de düzenlenen "Netaş'ın 50. Yıl Zirvesi"nde, Türkiye olarak haberleşme ve iletişim teknolojilerine yapılan yatırımlarla büyük bir dönüşümü hızlı bir şekilde gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Başbakan Yıldırım, 2002 yılında göreve geldiklerinde Türkiye'de genişbantın ne olduğunu bilenin olmadığını belirterek, internete telefonla çevrilerek girildiğini söyledi.

İngiltere'deki internet hızının Türkiye'dekinden daha yavaş, Türkiye'deki alt yapının daha kuvvetli olduğuna işaret eden Yıldırım, şimdi genişbant internet ve mobil internetin bulunduğunu vurguladı. Yıldırım, "Bu alandaki 21 milyarlık ciromuz 100 milyarı aşmış durumda. 77 milyon mobil, 11 milyon sabit genişbant aboneye ulaştık. 10 yıl gibi bir süre içerisinde 5G teknolojilerine doğru adım adım ilerliyoruz. İletişimde hız önemli. 'Yollarda hız felaket, iletişimde internette berekettir.' Etkin e-devlet ile insanımızın yaşam kalitesini yükseltmek adına e-devlet Stratejisi ve Eylem Planını hayata geçirdik. Bunlar sadece günü kurtaran değil, geleceği inşa eden önemli adımlardır." ifadesini kullandı.

Başbakan Yıldırım, Türkiye'nin bunlarla da yetinmeyeceğini belirterek, birinci önceliklerinin yerli teknolojiye sahip, katma değeri yüksek ürünler geliştirmek olduğunu aktardı.

Netaş-ZTE birlikteliğinin öneminin de burada ortaya çıktığına dikkati çeken Yıldırım, Çin'in önemli bilgi iletişim firmasının son 10 yıldır Türkiye'de bulunduğunu, Türklerle tanıştığını ve bu aşamada da Türkiye'nin bilgi iletişim AR-GE konusunda önemli firmalarından olan Netaş ile bir birlikteliğe gittiğini bildirdi.

Yıldırım, bundan sonra yapılacak işin Türk mühendisinin akıl teri, Türk işçisinin alın teriyle yerli içeriği daha fazla ürünler yapmak ve bu ürünleri Türkiye'nin dahil olduğu ve dört saat uçuşla 56 ülkeye, 1,5 milyar nüfusa ulaştırarak yıllık 31 trilyon dolar bir varlığın, gayri safi hasılanın bulunduğu alanda en güzel şekilde değerlendirmek olduğunu ifade etti.

"Türkiye, sadece iç pazarla ekmek yediğiniz bir yer değil, bütün küresel ve bölgesel pazara da açılacağınız önemli bir merkez olacaktır. Bundan sonra hedef bu olmalıdır." diyen Yıldırım, bu konuda gereken her türlü çalışmanın yapılacağından zerre kadar şüphesinin olmadığını belirtti.

Hükümet olarak bugüne kadar Netaş'a ne destek verdilerse Netaş-ZTE birlikteliğine de aynı desteği vermeye devam edeceklerini vurgulayan Yıldırım, şöyle devam etti:

"Bilim, bilgi, iletişim teknolojileri alanında belirlenen politikaları devletin en üst karar vericilerinin dikkatine getirdik ve uygulamaya koyduk. Yeni yaptığımız yasal düzenlemelerle buradaki sıkıntıların önünü açtık. Önümüzde şimdi bir uzay kanunu var, bilim teknoloji kanunu var. Bu kanunu da kısa sürede çıkarmak suretiyle bu alandaki ihtiyacımızı tam anlamıyla gidermiş olacağız. Araştırma ve geliştirmelerin kamu ağırlıklı değil özel sektör ağırlıklı artarak devam etmesininin önünü açacağız. Nasıl ki ulusal güvenliğimizle ilgili politikalarımız, devletin en üst düzeyinde karar vericiler tarafından belirleniyorsa bilgi, iletişim, siber güvenlik gibi konular da aynı şekilde devletin en üst karar organına taşınmış olacak."

- Platformların geliştirilmesi

Yıldırım, yerli yazılım geliştirme platformuna muhakkak sahip olunması gerektiğine işaret ederek, "Bunu yapamazsak, gerçek anlamda teknolojiye, bilgiye sahip olamayız, bilgiyi başkalarının kullanımına, istifadesine sunma imkanımız olmaz. Bundan sonraki öncelikli hedeflerimizin başında bu platformların geliştirilmesi olacak." diye konuştu.

Başbakan Yıldırım, bu platformları geliştirmenin bir diğer amacının da yerli kalkınmayı yerli yazılımcılardan, mühendislerden en azami verimi alacak şekilde sağlamak olacağını belirtti. Yıldırım, bunun yetkin insan kaynağını en doğru şekilde kullanarak başarılacağını ifade etti.

Yıldırım, ulusal genişbant strateji belgesini de güncelleme çalışmasının devam ettiğine değinerek, "Tüm bu işler olurken, akıl teri hamlesi yapılırken, akıl yolları bunu taşıyacak kapasitede olmalıdır. Yoksa bu hedef maalesef istediğimiz hızda gerçekleşmez. O yüzden akıl yollarını geleceğin ihtiyacını karşılayacak kapasiteye ve teknolojiye ulaştıracağız." dedi.

Yerli yazılım ve teknoloji üretimine başladıklarını, iletişim alt yapılarını güçlendirdiklerini açıkladı. "Yeter mi?" sorusunu yönelten Başbakan Yıldırım, şunları kaydetti:

"Elbette yetmez. Bilgi ekonomisi tabanlı bir ekosistem oluşması için ülkemizi uluslararası internet trafiğinin geçiş ve dağıtım merkezi haline getireceğiz. İnternet değişim noktalarının kurulmasını gerçekleştireceğiz. Bir yandan da bu vesileyle büyük veri merkezi işletmeciliği sektörünün ülkemizde gelişmesini, yerleşmesini teşvik edeceğiz. Böylece dünyanın en büyük içerik sağlayıcıları, hizmet sağlayıcılarını servislerine daha hızlı ulaşsın diye bu hizmetleri ülkemize taşıyacaklar. Çünkü ekonomi ve rekabetçi küresel piyasa, bunu gerektiriyor. Türkiye'deki milyonlarca müşteriye hizmetini en avantajlı bir şekilde sunmalarına fırsat sağlayacak. Bunun yolu da bu veri merkezi operasyonlarının burada gerçekleşmiş olmasından geçiyor. Saydığımız bu yatırımlarla elbette ki hedeflerimiz yolunda önemli bir avantajı elde etmiş olacağız. Türkiye, geleceğin dünyasında siyasette, ekonomide, kültürde, sanatta, yer aldığı kadar, bilgi ve iletişim teknolojisinde de hak ettiği noktaya adım adım ilerliyor."

(Sürecek)

HABERE YORUM KAT