1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Nizami'nin idam edilmesine tepkiler
Nizami'nin idam edilmesine tepkiler

Nizami'nin idam edilmesine tepkiler

Giresun'da, Cemaat-i İslami Partisi'nin lideri Motiur Rahman Nizami için gıyabi cenaze namazı kılındı- İdam cezası, Gümüşhane'de, Anadolu Gençlik Derneği tarafından protesto edildi

A+A-

GİRESUN (AA) - Bangladeş'te Cemaat-i İslami Partisi'nin lideri Motiur Rahman Nizami'nin idam edilmesi nedeniyle Giresun'da gıyabi cenaze namazı kılındı.

Hacı Miktat Cami avlusunda toplanan vatandaşlar, cuma namazının ardından Motiur Rahman Nizami için cenaze namazı kılarak dua etti.

Namaz sonrası açıklamada bulunan Anadolu Gençlik Derneği Giresun Üniversitesi Komisyonu Başkanı Mustafa Kır, Bangladeş'te Cemaat-i İslami mensuplarına yönelik baskı, yıldırma ve sindirme politikalarının uygulandığını söyledi.

Hukukun halkın meşru taleplerine karşı acımasız yaptırımlar uygulanarak işletilemeyeciğini ifade eden Kır, "Zulüm ilelebet devam edemez. Dünyanın vicdanında yer bulmayan, hiçbir hukuki dayanağı olmayan, darbeci ya da baskıcı rejimlerin gölgesinde kalınarak alınan idam kararlarıyla Bangladeş'te barış ve huzur ortamının tesis edilemeyeceği açıktır" diye konuştu.

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Gümüşhane Şube Başkanlığında da Nizami’nin idam edilmesi protesto edildi.

AGD Gümüşhane Başkanı Naci Şenel, Saadet Partisi İl Başkanı Akın Demir, dernek üyeleri ve vatandaşlar, cuma namazı çıkışında Kemaliye Cami önünde toplandı.

Grup adına açıklamalarda bulunan Şenel, Suriye, Irak, Mısır, Yemen ve birçok İslam ülkesinde yaşanan sıkıntıların ardında ırkçı emperyalizm olduğunu kaydetti.

Verilen idam cezasının hukuk dışı olduğunu vurgulayan Şenel, "Bangladeş halkı ve Cemaat-i İslami mensuplarına yönelik baskı, yıldırma ve sindirip yok etme politikaları Bangladeş’e barış getirmeyecektir. Hiçbir şiddet olayına başvurmadan Müslümanca tavır sergileyen Cemaat-i İslami bu süreçte barış ve adaletten yana gösterdiği duruşu ile Bangladeş’te huzur ortamını sağlamaya çalışmıştır" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT