1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Nobel ödüllü Sancar'ın büstü açılacak
Nobel ödüllü Sancar'ın büstü açılacak

Nobel ödüllü Sancar'ın büstü açılacak

Nobel ödülünü Anıtkabir'e teslim için ikinci kez Türkiye'ye gelecek olan Prof. Dr. Aziz Sancar'ın büstü yapıldı- Büstün Hacettepe Üniversitesinde ziyarete açılması dolayısıyla 17 Mayıs'ta düzenlenecek törene Prof. Dr. Sancar da katılacak - Heykel sanatçı

A+A-

ANKARA (AA) - SELMA KASAP - Nobel ödülünü Anıtkabir'e teslim için ikinci kez Türkiye'ye gelecek olan Prof. Dr. Aziz Sancar'ın büstü yapıldı. Büstün Hacettepe Üniversitesinde ziyarete açılması dolayısıyla 17 Mayıs'ta düzenlenecek törene Prof. Dr. Sancar da katılacak.

Prof. Dr. Sancar, sertifika ve madalyasını sergilenmek üzere Anıtkabir'e teslim edeceği tören için bu ay yeniden Ankara'ya gelecek. Sancar'ın 17 Mayıs'ta Hacettepe Üniversitesi'ni de ziyaret etmesi ve düzenlenecek programda konferans vermesi planlanıyor.

Sancar'ın büstünün ise aynı gün üniversitenin tıp fakültesinin girişinde bulunan ve tıp dünyasına önemli hizmetlerde bulunmuş 8 Türk bilim insanının büstünün bulunduğu mekana yerleştirilmesi planlanıyor.

Aziz Sancar'ın büstünü yapan Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mümtaz Demirkalp, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rektör Prof. Dr. Haluk Özen'in kendisinden Sancar'ın büstünün yapılmasını istemesi üzerine nisan ayının başında çalışmalara başladığını anlattı.

Nobel ödülünü kazanan bir Türk bilim insanıyla özdeşleşecek büstün gelecek yıllara taşınabilmesi için önemli bir görev üstlendiğini dile getiren Demirkalp, önemli bir bilim adamının heykel diliyle temsiliyetinin ayrı bir sorumluluk gerektirdiğini söyledi.

- "Büste başlamak bir serüvendi"

Büste başlamasını "bir serüven" olarak niteleyen Demirkalp, bu süreçte Sancar'ın hayat hikayesini okuduğunu, fotoğraflardan ve görüntülerinden yararlanarak bir ön hazırlık yaptığını aktardı.

Kil olarak büste ilk başladığında çok heyecanlandığını belirten Demirkalp, ardından dökümünün tamamlandığını ve Sancar'ın kendi büstüyle karşılaşacağı son aşamaya geldiklerini ifade etti.

Demirkalp, "Detaylarda Sancar'ın üzüntüsü, sevinci, kızgınlığı, düşüncelerini yansıtmak benzerliğin ötesinde olan bir konu. Büstte bunların nereler olduğuna işaret edersem izleyici öyle görmek ister. Bu nedenle bu bir sır." diye konuştu.

Büstün karakterin toplandığı bir coğrafya olduğuna işaret eden Demirkalp, "Tabii ki orada belli ipuçları verilir ama bunun haricinde gizli sırları yüklenir ve zamanla bakılarak keşfedilecek noktalar yaratılır." dedi.

Sancar'ın büstünün yapıldığını bilmediğini, kendisi için bir sürpriz niteliği taşıyacağını kaydeden Demirkalp, "Sancar'ın büstüyle karşılaştığında kendisinden farklı noktalar bulabileceğine inanıyorum." ifadesini kullandı.

Demirkalp, Sancar'ın büstünün Hacettepe Üniversitesi Merkez Kampüsünde Tıp Fakültesi binasının iç mekanına yerleştirilmesinin planlandığını aktardı.

Nobel ödülüne kimya alanında, hücreleri hasar gören DNA'ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmaları nedeniyle layık görülen Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, İsveç'in başkenti Stockholm'deki Nobel ödül töreninin ardından 15 Aralık 2015'te Ankara'da Nobel madalyasını ve sertifikasını Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'a teslim etmişti.

Sancar'ın Nobel sertifika ve madalyasını sergilenmek üzere Anıtkabir'e teslim edeceği tören için bu ay yeniden Ankara'ya gelecek. Sancar'ın 17 Mayıs'ta Hacettepe Üniversitesini de ziyaret etmesi ve düzenlenecek programda, konferans vermesi planlanıyor.

HABERE YORUM KAT