1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Op. Dr. Akıllıoğlu, "Yeni doğan bebeklerde doğumsal anomali sıklığının yüzde 1 ile 2 arasında"
Op. Dr. Akıllıoğlu, "Yeni doğan bebeklerde doğumsal anomali sıklığının yüzde 1 ile 2 arasında"

Op. Dr. Akıllıoğlu, "Yeni doğan bebeklerde doğumsal anomali sıklığının yüzde 1 ile 2 arasında"

Op. Dr. Akıllıoğlu, "Yeni doğan bebeklerde doğumsal anomali sıklığının yüzde 1 ile 2 arasında"

A+A-

Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. İsak Akıllıoğlu, yeni doğan bebeklerde doğumsal anomali sıklığının yüzde 1 ile 2 arasında olduğunu belirterek, "Bu geniş yelpazede küçük bir müdahale ile giderilebilecek kadar hafif anomalilerden başlayan ve yüzde 50'den fazla hayati tehlike arz eden tiplerine kadar çok çeşitli hastalık bulunur. En sık rastlananlar ise sindirim ve solunum sistemi sorunlarıdır" dedi. 
Medicana Konya Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. İsak Akıllıoğlu, yeni doğan bebeklerde görülen gelişim kusurları hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Yeni doğan bebeklerde doğumsal aykırılık sıklığının kabaca yüzde 1-2 arasında olduğunu ifade eden Op. Dr. Akıllıoğlu, "Bu geniş yelpazede küçük bir müdahale ile giderilebilecek kadar hafif aykırılıklardan başlayan ve yüzde 50'den fazla hayati tehlike arz eden tiplerine kadar çok çeşitli hastalık bulunur. En sık rastlananlar ise sindirim ve solunum sistemi sorunlarıdır. Bu sorunla, doğum öncesi ultrasonla bağırsakların karın dışında bulunması ve bağırsakların gene karın dışında bir kese içinde olması tespit edilirken geri kalanların bir kısmı da ultrason yapılmamış ya da yapılsa da görülememiş ve hemen doğum sonrası kısa dönemde teşhis edilen hastalıklardır" dedi. 

Evde bakımı devam eden bebeklerde uyarıcı işaretlere dikkat 
İlk iki grup bebeğin hastanede olmasından dolayı teşhis konulma da genellikle sorun olmadığını söyleyen Op. Dr. Akıllıoğlu, "Asıl gözden kaçabilen ve bu nedenle hem tanı hem tedavide gecikmeye neden olan 3. grup hastalar ise genellikle ya evde hekim kontrolü olmadan doğum yapmış ya da hastanede doğmuş ve taburcu edilmiş hastalardır. Hastalıkların günler veya haftalar içinde bulgu verenleri bu gruptandır" şeklinde konuştu. 
Op. Dr. Akıllıoğlu, evde bakımı devam eden son grup bebeklerde ebeveynlerin şüphesini çekmesi gereken bazı uyarıcı işaretleri şu şekilde sıraladı: 
"İdrar yapmama; Doğum sonrası ilk 24 saatte hiç idrar yapılmaması ciddi böbrek ve mesane hastalıklarına işaret edebilir. Hazır bezlerin çok iyi emmesi ve büyük abdestiyle aynı zamanda idrar yapması yanıltıcı olabilir. 
Büyük abdest yapmama: Makatının açık olduğundan emin olunan bir bebeğin ilk 48 saatte abdest çıkışı olmaması kalın barsak hastalıkları habercisi olabilir. 
Hızlı solunum: Dakikada 60'dan fazla solunum yapılması, cilt ve ağız çevresinin mor renkte olması akciğerin kendi hastalıkları veya diyafram hernisi denilen ve bağırsakların göğüs kafesi boşluğuna yerleşmesi ile karakterize bir anomaliye bağlı olabilir. 
Karın şişliği: Beslenmeden bağımsız olarak giderek artan karın şişliği ve eşlik eden safralı ya da safrasız kusmalar aksi teyit edilene kadar bağırsak tıkanıklığı kabul edilmelidir. 
Öksürük: Her beslenme sonrası öksürük, öksürükle beraber gıdanın kusulması ve morarma şeklinde ataklar, gıdanın akciğere kaçtığına işaret edebilir, cerrahi nedenler arasında ise en sık yemek borusu yokluğu denilen ve yemek borusunun tam gelişmemesi halidir. 
Kusma: Bebeklerde beslenmeden kısa süre sonra az miktarda kusma ile karakterize reflü hastalığı genellikle aylar içinde kendiliğinden geçen ve bebeğin büyüme gelişmesini etkilemeyen bir durum iken, ısrarlı ve şiddetli kusmalar, ister süt ister safralı (sarı, yeşil) renkte kusmalar mutlaka hekime başvurmayı gerektiren hallerdir. Kusmaya karın şişliği ve büyük abdest çıkaramamanın eşlik etmesi cerrahi sorunları akla getirir." 

HABERE YORUM KAT