1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu İzmir'de
Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu İzmir'de

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu İzmir'de

"İzmir ile ilgili en büyük problem, katı atık tesisi için yer problemiydi onu da çözdük, tahsis işlemleri tamamlandı"- "Efes'te antik limana kadar kanal açacağız, denizle bağlantısını kuracağız. Kanalın genişliği 30 metre derinliği 4 metre olacak ve istey

A+A-

İZMİR (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İzmir'de yapılması planlanan Katı Atık Tesisi için yer tahsisini tamamladıklarını, Efes Antik Kenti'ndeki tarihi kanalın açılması konusunda da çalışmalara başladıklarını belirtti.

Eroğlu, İzmir programı kapsamında orman yangınlarıyla mücadele tatbikatının ardından Kemalpaşa Belediyesi'ni ziyaret etti.

Kemalpaşa'ya çok güzel hizmetler yaptıklarını ifade eden Eroğlu, 102 metre derinliğinde olacak Yiğitler Barajı'nın ihalesinin 20 Mayıs'ta yapılacağını, barajdan kente ve ilçedeki organize sanayi bölgesine su temin edileceğini söyledi.

Bakan Eroğlu, daha sonra İzmir Valisi Mustafa Toprak'ı makamında ziyaret etti. Burada kurumunun yaptığı çalışmalar hakkında bilgi veren Eroğlu, İzmir'e 466 projenin sözünü verdiklerini, yeni eklenenlerle bu sayının 500'ü aştığını aktardı.

İzmir'de çok sayıda baraj, gölet, sulama tesisi yapacaklarını, ormanları, orman mahallelerindeki vatandaşların kalkınmasında lokomotif olarak kullanacaklarını dile getiren Eroğlu, şöyle dedi:

"50'den fazla yapacağımız baraj, gölet ve sulama tesisleriyle 674 bin 780 dekar alanı sulamaya açıyoruz ve bu da yıllık yaklaşık olarak 400 milyon lira ilave olarak her yıl çiftçimizin cebine yansıyacak. Bundan sonra da ilçelere su temin edeceğiz, ilave olarak 1 milyon 580 bin kişiye su sağlayacağız."

Eroğlu, İzmir'in deniz turizminde çok fazla turist çektiğini ancak bu bölgeyi tabiat turizminde de lider hale getirmek istediklerini söyleyerek, bu kapsamda İzmir tabiat master planı hazırladıklarını anlattı.

Kentte 40 bin dekar alanda ağaçlandırma faaliyetlerinde bulunacaklarını dile getiren Eroğlu, 96 bin araziyi de taşkınlardan koruyacaklarını belirtti.

- Efes Antik Kanalı

Bakan Eroğlu, tarihi kent Efes'te tarihi su kanalı bulunduğunu anımsatarak, bunun yeniden açılarak faaliyete girmesi için çalışma başlatacaklarını, ilgili kurumlarla 6 bin 130 metrelik kanalın açılması için gerekli görüşmeleri yaptıklarını aktararak, şu değerlendirmede bulundu:

"Efes'te antik limana kadar kanalı açacağız, denizle bağlantısını kuracağız. Burada zemin dolmuş vaziyette, fore kazıklar çakarak koruma kurullarının istediği şekilde çok güzel tarihe uygun antik taş kaplama yapacağız. Kanalın genişliği 30 metre derinliği 4 metre olacak ve isteyen tekneler buraya girecek. Yıllardır beklenen bu antik kanalın açılması İzmir'e çok büyük katkı olacak. Projeler aşağı yukarı bitti."

- Meryemana'ya teleferik

Eroğlu, Selçuk ilçesi sınırlarındaki Meryemana Tabiat Parkı içinde çalışmalarının olduğunu belirterek, buraya teleferik tesisinin yapım ve işletme ihalesinin 18 Nisan'da gerçekleştirildiğini hatırlattı. Teleferik için imar planı, proje ve güzergah belirleme çalışmalarının başladığını dile getiren Eroğlu, açıklaması sonrası su kanalı ve teleferik projeleriyle ilgili daire müdürleriyle basına kapalı toplantı gerçekleştirdi.

- Katı atık projesi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu da ziyaret eden Bakan Eroğlu, burada gazetecilerin Efes'teki projeyle ilgili sorusu üzerine, projeye izin süreçlerinin tamamlanması sonrası bu yıl başlayacaklarını, teleferik projesinde de biniş yeriyle ilgili olarak Kültür Varlıkları ve Koruma Kurulu ile bir çalışma yapılacağını anlattı.

Eroğlu, Kocaoğlu'nun kendisini yakın zamanda ziyaret ettiğini ve kentte kurulması planlanan katı atık tesisiyle ilgili talepte bulunduğunu anımsatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İzmir ile ilgili en büyük problem, katı atık tesisi için yer problemiydi onu da çözdük, görüşü bildirdik, 350 dekarlık ormanlık alandan yer vereceğiz. Tahsis işlemleri tamamlandı, bir an önce proje yapılırsa iyi olur. Biliyorsunuz, Harmandalı'daki tesis kapasitesini çok aştı, risk var. Başkanımızın talebi buydu, kısa zamanda yerine getirdik. İkinci istek Yiğitler Barajı'nın yapılması, oradan su tahsisiydi. Onun da projesi bitti, bu ayın 20'sinde ihalesi yapılacak, onu da çok hızlı bitireceğiz. Narlıdere'deki Ali Onbaşı Deresi'nin ıslahının yapılması için de arkadaşlara talimat verdik."

Kocaoğlu da katı atık bertaraf tesisiyle ilgili hayırlı haberin dün akşam kendilerine geldiğini, teşekkür ettiklerini belirterek, projeyle ilgili ÇED sürecinde de destek istediklerini ifade etti.


Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT