1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Osman dede bahçe bakımının püf noktalarını öğreniyor
Osman dede bahçe bakımının püf noktalarını öğreniyor

Osman dede bahçe bakımının püf noktalarını öğreniyor

Artvin'in Hopa ilçesinde yaşayan 87 yaşındaki Osman Zeki Papila, ilçede açılan "Bahçe Bakımı ve Budama Kursu"na katılarak bahçeciliğin püf noktalarını öğreniyor - Papila: - "İlk başlarda kursa katılığımı gören köylüler bana 'Osman dede sen tarım konusunda

A+A-

ARTVİN (AA) - BAYRAM SARAYOĞLU - Artvin’in Hopa ilçesinde yaşayan Osman Zeki Papila, Hopa Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünce açılan "Bahçe Bakımı ve Budama Kursu"na katılarak yeni teknikler öğrenmeyi hedeflerken, çevresindekilere azmiyle örnek oluyor.

Esenkıyı köyünde eşiyle yaşayan ve 3 çocuk sahibi Osman Zeki Papila (87), köyde 25 kişinin katılımıyla 3 ay önce açılan "Bahçe Bakımı ve Budama Kursu"nun en yaşlı kursiyeri olarak dikkati çekiyor.

Kursun usta öğreticiliğini üstlenen ziraat mühendisi Belma Ergül, kursiyerlere bahçe bakımı ve budama konularında teorik ile uygulamalı ders veriyor. Toplam 216 saat sürecek kurs sonunda katılımcılara sertifika verilecek.

Papila, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocukluğundan beri bağ, bahçe işleriyle uğraştığını belirterek, kurs ile bilmediği birçok konuyu öğrendiğini ve kendisini geliştirdiğini söyledi.

İlkokul mezunu olduğunu ifade eden Papila, "Köyümüzde ilk kez tarım konusunda bir kurs açıldığını öğrenince kursa yazıldım. İlk başlarda kursa katılığımı gören köylüler bana 'Osman dede sen tarım konusunda tecrübelisin, senin öğreneceğin bir şey yok burada, bizler senden öğreneceğiz' dediler ancak öğrenmenin yaşı yoktur." dedi.

Köylerinde daha önce böyle bir kurs açılmadığını vurgulayan Papila, şunları belirtti:

"Böyle bir kurs açılsaydı o zaman giderdim. Kurs öğretmenimizde ziraat mühendisi olması çok iyi oldu. Sebze ve meyve yetiştirmeyi, doğru aşı yapmayı, ağaç budama yöntemlerini öğrendim. Bugüne kadar birçok doğru bildiğim şeylerin kursta öğrendiğimiz konularda yanlış olduğunu gördüm. Kurs çok faydalı oldu. Kursu açan yetkililere teşekkür ediyorum. Bilinçli tarım için insanların işin ehli tarafından eğitim almasına inanıyorum."

Kursta tecrübelerini zaman zaman katılımcılara aktardığını dile getiren Papila, ders sırasında kendisinin de dedesinden, babasından öğrendiklerimi tahtada anlattığını ifade etti.

Kursiyerlerden 68 yaşındaki Saim Karahasan da "Bugüne kadar doğru bildiğim şeylerin çoğunun yanlış olduğunu kursta öğrendim. Osman dedenin de kursa katılması bizlerin şevkini daha da artırdı. Osman dede bazen tahtaya geçip bizlere tecrübelerini aktarıyor. Kursumuz çok keyifli geçiyor. Sınıfta öğrendiklerimiz bahçelerde uygulamalı olarak yaparak kendimiz geliştiriyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Halk Eğitim Merkezi Müdürü Harun Yüse, kursa katılan Osman Zeki Papila’nın okumanın ve öğrenmenin yaşı olmadığını azmi ile herkese göstererek örnek olduğunu vurguladı.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT