1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Ovanın dumanı tütüyor
Ovanın dumanı tütüyor

Ovanın dumanı tütüyor

Konya Ovası’nda hasat mevsimiyle birlikte anız yangınları da baş gösterdi. Toprağın kendini yenilediğini ve insan müdahalesinin gereksiz olduğunu söyleyen ZMO Başkanı Çalış, “Toprağın bin yıllık emeği bir kıvılcım ile yok oluyor” dedi

A+A-

“BİN YILLIK EMEK KAYBOLUYOR”

Konya Ovası’nda hasadın ardından tarlalarda duman tütmeye başladı. Bilinçsiz çiftçiler, uyarıları kulak ardı edip atadan kalma usullerle toprağın verimliliğini düşürüyor. Yakılan anızda toprak yapısının büyük oranda zarar gördüğünü belirten ZMO Konya Şube Başkanı Celil Çalış, “Toprağın üzerindeki tüm besin maddeleri öldürülüyor. Bu nedenle sonraki sene verim alınamıyor ve hastalıklar oluşuyor. Toprağın bin yıllık emeği de kayboluyor” dedi.

BU SENE DAHA DİKKAT EDİLMELİ

Üreticilerin de bu konuda sorumluluğu olduğunu dile getiren Çalış, “Tarım arazilerinin yanlış kullanılmaması yönünde üreticiyi uyarıyoruz. Bizim istediğimiz şey insanların toprağa daha saygılı olması. Özellikle fazla verim kaybı yaşadığımız bu sene de daha da dikkat edilmeli. Bu yılda anız yakılacak olursa önümüzdeki sene de çok kötü bir yıl bizi bekliyor demek. Bu konu yasal sorumluluktan öte insani sorumluluk olarak görülmelidir” dedi. (Derya Demir)

HABERE YORUM KAT