1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Panama belgelerinin sızdırılması
Panama belgelerinin sızdırılması

Panama belgelerinin sızdırılması

Panama belgelerinin 9 Mayıs'ta yayımlanan 2. kısmında Singapur ile alakalı 5 bin 869 off-shore varlığı, 6 bin 116 memur, bin 315 aracı ve 5 bin 738 adres tespit edildi- Singapur Maliye Bakanlığı: - "Bahsi geçen isimler, şirketler ve adreslerin kanunları ç

A+A-

CAKARTA (AA) - Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ) tarafında çok sayıda kişi ve şirketin off-shore yatırım faaliyetlerini ortaya çıkaran "Panama belgeleri"nin yayımlanan ikinci kısmında, Singapur ile alakalı 5 bin 869 off-shore varlığı, 6 bin 116 memur, bin 315 aracı ve 5 bin 738 adres tespit edildi.

Straittimes'da yer alan habere göre, Singapur Maliye Bakanlığından yapılan açıklamada, Panama belgelerinde ülkeyle ilgili bilgilerin gözden geçirildiği bildirildi.

"Bahsi geçen isimler, şirketler ve adreslerin kanunları çiğnediği doğrulanırsa hukuki yaptırımlar uygulanacaktır." ifadesine yer verilen açıklamada, Panama belgelerindeki bilgilerin, isimlerin veya şirketlerin suç işlediğine inanıldığının düşünülmemesi gerektiği vurgulandı.

Panama belgelerinde, Singapur Merkez Bankası ile çalışan ülkenin en köklü bankası OCBC Bank ile DBS Bank'ın da ismi geçiyor.

ICIJ'nin internet sitesinde ülkelere göre arama yapılabilen veri bankası formatında yayımlanan kayıtlarda, İngiltere'den 17 bin, Rusya'dan 11 bin, Birleşik Arap Emirlikleri'nden 8 bin, ABD'den 6 bin, Fransa'dan 304, Almanya'dan 200 ve Türkiye'den 100 civarında şirketin bilgileri yer alıyor.

Hong Kong, İngiliz Virgin Adaları, Panama ve Nevada gibi "vergi ve gizlilik" cenneti olarak bilinen bölgelerde kurulan paravan şirketlerin gerçek sahiplerinin isimlerine de yer verilen belgeler, Mossack Fonseca adlı off-shore danışmalık şirketinin 1977'den 2015'in sonuna kadar tuttuğu kayıtlara dayanıyor.

Yeni kayıtlarda ayrıca Mossack Fonseca ile müşterileri arasında aracılık yapan bankaların ve diğer şirketlerin bilgileri bulunuyor. ICIJ'nin yaklaşık 11,5 milyonu bulan belgelerin geri kalan kısmını peyderpey yayımlamaya devam etmesi bekleniyor.

Panama belgelerinin 3 Nisan 2016'da yayınlanan ilk bölümü, 12 devlet başkanı ve 143 politikacıyı içermesi nedeniyle birçok ülkede yolsuzluk soruşturmalarının açılmasına ve bazı üst düzey istifalara sebep olmuştu.

HABERE YORUM KAT