1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Parmaklıklar ardında büyüyen çocuklar
Parmaklıklar ardında büyüyen çocuklar

Parmaklıklar ardında büyüyen çocuklar

Türkiye genelinde 504 çocuk, tutuklu veya hükümlü olan anneleriyle cezaevlerinde kalıyor- Ceza İnfaz Kurumlarında büyüyen çocuklar için koğuşlara çocuk televizyon kanalları ve oyuncaklar girerken, cezaevlerine Adalet Bakanlığınca kreş ve anaokulları yapıl

A+A-

ANKARA (AA) - KEMAL KARADAĞ - Türkiye genelinde 504 çocuk tutuklu veya hükümlü anneleriyle cezaevlerinde kalıyor. Ceza İnfaz Kurumlarında büyüyen çocuklar için koğuşlara çocuk televizyon kanalları ve oyuncaklar girerken, cezaevlerine Adalet Bakanlığınca kreş ve anaokulları yapılarak eğitim desteği sağlanıyor.

AA muhabirinin Adalet Bakanlığından aldığı bilgilere göre, "Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun" gereğince 6 yaşına kadar çocuklar, hükümlü veya tutuklu anneleriyle cezaevinde kalabiliyor.

Annesiyle cezaevinde kalan çocuk sayısı 2013 yılında 301 iken bu rakam 2014'te 408, geçen yıl da 491 oldu. Bu yıl ise 504 çocuk ceza infaz kurumlarında tutuklu veya hükümlü anneleriyle yaşıyor.

Cezaevlerinde anneleriyle yaşayan çocuklar için ilgili kanun gereğince çocukların mama ve süt gibi ihtiyaçları devlet tarafından karşılanırken, eğitim ve sosyal faaliyetler kapsamında daha iyi bir gelişim sürecinin sağlanması amacıyla Adalet Bakanlığınca çeşitli uygulamalar da gerçekleştiriliyor. Çocukların gelişimleri ve eğitimlerine yönelik çalışmalar kapsamında Kadın Ceza İnfaz Kurumlarının tamamında ve bazı Kapalı Ceza İnfaz Kurumlarında kreşler bulunuyor.

Cezaevleri içerisindeki kreşlerde çocuklara eğitmenler gözetiminde çeşitli oyun etkinlikleri ve eğitici programlar uygulanıyor. Kreş ve anaokullarında görevli öğretmenler, çocukların eğitim faaliyetlerinden faydalanmaları için çalışmalar gerçekleştiriyor. Eğitimleri kapsamında ödev verilen çocuklar, bunları da anneleriyle beraber yapıyor. Ödevlerin ve diğer eğitim faaliyetlerinin gerçekleştirilmesinde anne hükümlü ve tutukluların çocuklara katkısı da araştırılarak, çeşitli tavsiyelerde bulunuluyor.

Öte yandan, Adalet Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) arasında 2011 yılında imzalanan protokol gereğince de 3-6 yaş arasındaki çocukların MEB'e bağlı anaokulu ve ana sınıflarından ücretsiz olarak faydalanmaları da sağlanıyor. MEB'e bağlı olan bir kreş ya da anaokuluna gitmesi istenen çocuğun ulaşım masrafları da Bakanlık tarafından karşılanıyor.

- Koğuşlara oyuncak ve çocuk kitabı girdi

Anaokulu ve kreş faaliyetlerinden faydalandırılan çocuklar için cezaevlerinde fiziki düzenlemeler de yapılıyor. Çocukların anneleriyle kaldığı koğuşlarda çeşitli oyuncaklar bulunduruluyor ve çocuk kitapları yer alıyor.

Çocuklara yönelik olarak cezaevlerindeki televizyon yayınlarında da düzenlemelere giden Bakanlığın yaptığı çalışmalar sonrasında, annesinin yanında kalanlar merkezi yayın sistemi üzerinden "çocuk televizyon kanalları"nı izleyebiliyor.

Anne yanındaki çocukların diğer aile bireyleriyle görüşmelerinde bir kısıtlama bulunmazken, kadın hükümlünün talep etmesi durumunda çocuklar istedikleri zaman dışarıdaki yakınlarına da teslim edilebiliyor.

HABERE YORUM KAT