Pazar tezgahlarındaki fiyatlar düşecek mi?

Yurt genelinde soğuk hava ve etkili olan kar yağışı pazar tezgahlarında da kendini gösterdi. Vatandaş etiketten, esnaf ise haldeki fiyatlardan şikayetçi olduğunu söyledi.

Yurt genelinde soğuk hava ve etkili olan kar yağışı pazar tezgahlarında da kendini gösterdi. Vatandaş etiketten, esnaf ise haldeki fiyatlardan şikayetçi olduğunu söyledi. Tezgahlardaki el yakan fiyatların indirim müjdesini de yine pazarcılar verdi. Mart ayından sonra kilosu 7 TL’ye varan biberde dahil olmak üzere beklenen düşüş yaşanacak.

Kar yurt genelinde aralıklarla yağmaya devam ederken soğuk hava ve don etkisi tezgahlardan eksilmedi. Hal böyle olunca fiyatlarda artış gösterdi. 100 TL bile vatadaşlara pazar alışverişinde yetmedi. Esnafın ise ortak sorunu halden pazara gelen taşımadan KDV ye kadar yapılan masrafların fiyatları arttırması. Halde 3 TL olan karnabahar pazarda 4TL, 1TLlik pırasa ise pazarda 2 TL. Tezgahlarda domatesin fiyatı 2TL ile 4TL arasında kıvırcık fiyatları ise 5 TL ile 4 TL arasında.

Pazar esnafının şikayetleri ortak
13 yıllık pazarcı Oktay Ayhan halden aldığı ürünleri 1TL karla sattıklarını belirterek, “Bu ay böyle geçecek. Havalar soğuk ürünler soğuktan zarar gördüğü için az geliyor bundan dolayı fiyat yükseliyor. Halde limonun kilosu 2 TL karnabahar 3 TL biz burada 4 TL’ye satıyoruz. Lahana halde 3 lira burada 4 liraya satıyoruz. Şubat ayında sonra fiyatlar düşer. Havalar ısındıktan sonra sebze ve yeşillikte fiyatlar düşecek ”dedi.
Halden pazara gelene kadar KDV ve taşıma masraflarından dolayı ürünlerin fiyatlarının arttığını belirten 23 yıllık Pazar esnafı Emin Aksoy, “Domates 3 lira badem 5 lira patlıcan biber 6 lira. Normal seyirde gidiyor fiyatlar aynı. Soğukta mallarda kızarmıyor. Bu fiyatlar 1 ay daha gider. Mart ayından sonra düşer” dedi.

Don portakalı vurdu
Fiyatlarda ay sonuna kadar bir değişiklik olmayacağını söyleyen 30 yıllık pazarcı Nezir Alahan, soğuk havalardan dolayı donan portakallardan mağdur olduğunu belirtti. Alahan, “Meyve fiyatları aynı hiç değişmiyor. Değişiklik sebzelerde var. Portakalların yüzde 80 i donmuş 1 TL’ye satıyorum. Böyle olduğunu bilseydim almazdım. Elmalar buzhane olduğu için onu etkilemiyor. 3 ay önce toplanmış buzhaneye konduğu için kış elmayı armudu etkilemiyor ”diye konuştu.
 

VİDEOYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar