1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Peşmerge ve Haşdi Şabi arasındaki çatışma
Peşmerge ve Haşdi Şabi arasındaki çatışma

Peşmerge ve Haşdi Şabi arasındaki çatışma

KDP Tuzhurmatu Sorumlusu Ahmed: - "İlçedeki güvenlik durumu çok kritik ve önüne geçilmediği takdirde sokak çatışmasına dönüşebilir"- Bedir Tugayı Tuzhurmatu Basın Sözcüsü Hüseyin: - "Peşmerge güçleri Tuzhurmatu'daki Haşdi Şabi karargahına saldırı düzenle

A+A-

KERKÜK (AA) - Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Tuzhurmatu Sorumlusu Faruk Ahmed, Haşdi Şabi (Şii milis güçleri) ve Peşmerge güçleri arasında, bir kişinin ölümüne ve 5 kişinin yaralanmasına neden olan çatışmaların önüne geçilmediği takdirde sokak gerginliğinin yayılması uyarısında bulundu.

Ahmed, AA muhabirine yaptığı açıklamada,''Dün gece geç saatlerde Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Tuzhurmatu bürosuna yönelik el bombası ile saldırı düzenlenmesi sonucu çatışmalar başladı. Çıkan çatışmalarda 5'inci Tugay Komutan Yardımcısı Albay Sirvan Rahmallah ve bir Peşmerge hayatını kaybederken, 5 Peşmerge ise yaralandı. İlçedeki güvenlik durumu çok kritik ve önüne geçilmediği takdirde sokak çatışmasına dönüşebilir." ifadelerini kullandı.

Haşdi Şabi'nin Diyala ili ve Amirli kasabasından Tuzhurmatu'ya takviye güç gönderdiğini belirten Ahmed, "Milisler, cami ve stratejik binaların üzerine keskin nişancılar yerleştirdi." bilgisini paylaştı.

Öte yandan Haşdi Şabi çatısı altından yer alan Bedir Tugayı Tuzhurmatu Basın Sözcüsü Ali Hüseyin ise ilçede çıkan çatışmalar ve gerginliklerden Peşmerge güçlerini sorumlu tutarak şunları kaydetti:

" Peşmerge güçleri Tuzhurmatu'daki Haşdi Şabi karargahına saldırı düzenledi ve 10 çatışmalarda 10 yaralımız var. Çatışmaların hala devam ettiği ilçenin tüm giriş ve çıkışları ise Peşmerge güçleri tarafından kapatıldı. Tank ve ağır silahlarla ilçe merkezini kuşatma altına aldı. İlçenin dışından da çok sayıda Peşmerge gücü çatışma bölgesine geldi."


HABERE YORUM KAT