1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Polis kimlikleri değişti
Polis kimlikleri değişti

Polis kimlikleri değişti

Emniyet Genel Müdürlüğü yaklaşık 300 bin personelin kimliklerini değiştirdi. Polikarbon malzemeden üretilen gri renkli polis kimlikleri, taklit edilmesi zor birçok güvenlik unsurunu barındırıyor

A+A-

Emniyet Genel Müdürlüğü yaklaşık 300 bin personele yeni kimlik kartı verdi.

Geçen yıl, Emniyet Teşkilatı Personel Kimlik Kartları Yönetmeliğindeki değişikliğin ardından, emniyet mensuplarının da görüşü alınarak hazırlanan yeni kimlik kartları, merkez ve taşra teşkilatındaki personele dağıtıldı.

Polikarbon malzemeden ISO standartlarında üretilen yeni kimlik kartlarında taklit edilmesini zorlaştıran birçok güvenlik unsuru bulunuyor.

Gri renkte hazırlanmış yeni kartların ön yüzünde, personelin karta özel yöntemlerle işlenmiş fotoğrafının yanında adı, soyadı, rütbesi ve sicil numarası yer alıyor.

Kartın ön yüzünde büyük harflerle kırmızı renkli "POLİS" ibaresi bulunuyor. Bu ibarenin altında yine büyük harflerle Türkçe ve İngilizce olarak "Emniyet Genel Müdürlüğü Personel Kimlik Kartı" ifadesi yer alıyor.

-Lazer baskı tekniği kullanıldı


Lazer baskı tekniğiyle hazırlanan kartın sağında Türk Polis Teşkilatının arması yer alıyor. Arma, polis memurlarının kartlarında gri, rütbeli polislerin kartlarında ise sarı renkle kullanılıyor. Kartın solunda, armadaki çift başlı kartalın hologramı, ortada da 8 köşeli polis rozeti bulunuyor. Kartın zemininde de polis teşkilatının arması yer alıyor.

Üretildiği malzemeden dolayı kırılmaz özelliğe sahip karttaki bilgiler silinemiyor.

HABERE YORUM KAT