1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Politico: Obama Türkiye'yle barışmak istiyor
Politico: Obama Türkiye'yle barışmak istiyor

Politico: Obama Türkiye'yle barışmak istiyor

ABD Başkan Yardımcısı Biden'la ilgili bir yazı yayınlayan Politico dergisi, Obama yönetiminin Türkiye'yle barışmak istediğini ifade etti

A+A-

ABD'li Politico Dergisi, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın Türkiye'ye gerçekleştireceği ziyaretle ilgili bir yazı kaleme aldı.

Biden'ın ziyareti için, "Obama yönetimi, barışmak için Türkiye'ye Başkan Yardımcısı Joe Biden'i gönderiyor" yorumunu yapan Politico, "Biden, muhtemelen Washington ile Ankara arasında tırmanan gerilimi yumuşatmaya çalışacak" diye yazdı.

Politico Biden'in, "stratejik konumdaki NATO müttefiki" olarak adlandırdığı Türkiye'ye ziyaretinin, başarısız darbe girişmişinden bir ay kadar sonra yapılacağına dikkat çekerek, ziyaretin iki ülke arasındaki "gerilimlerin arttığı" bir dönemde gerçekleştiğini vurguladı.

"GERİLİMİ YUMUŞATMAYA ÇALIŞACAK"

Türk hükümeti ve medyasının "darbe girişiminin arkasında ABD'nin bulunduğu söylentilerini alevlendirdiğini" belirten Politico, bunun yanı sıra darbe girişimini organize etmekle suçlanan Fethullah Gülen'in ABD'den iadesinin de istendiğini de anımsattı.

Yazıda, Obama dahil ABD yetkililerinin darbeyi kınarken ABD'yi hedef alan söylemlerin ilişkilere zarar verdiği uyarısını yaptıkları belirtildi.

Haberde, "Biden, ziyareti sırasında muhtemelen Washington ile Ankara arasında tırmanan gerilimleri yumuşatmaya çalışacak. Zaten Başkan Yardımcısı sık sık sıkıntıları yatıştırma görevini üstleniyor" denildi.

Politico, "Obama yönetimi ve kongrede Türkiye'nin bir müttefik olarak güvenirliğine ilişkin kuşkular aylardır artıyorsa da, Türkiye önemli bir ortak olmaya devam ediyor, özellikle ABD'ye, İslam Devleti cihatçılarına karşı baskınlar için topraklarındaki askeri üssünü kullanma iznini verdiği düşünülürse" yorumunu yaptı.

 

 

KAYNAK: HABERTÜRK

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT