1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. PTT'de günlük 1,5 milyon işlem
PTT'de günlük 1,5 milyon işlem

PTT'de günlük 1,5 milyon işlem

PTT Genel Müdürü Bozgeyik: - "Türkiye'nin en yaygın fatura tahsilat ağını işleten PTT'de günlük 1,5 milyon işlem yapılabiliyor"

A+A-

ANKARA (AA) - ARİFE YILDIZ ÜNAL - PTT Genel Müdürü Kenan Bozgeyik, Türkiye'nin en yaygın fatura tahsilat ağını PTT'nin işlettiğini belirterek, "PTT'de günlük 1,5 milyon işlem yapılabiliyor." dedi.

Bozgeyik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, PTT'nin 2 bin 126 ATM'sinin bulunduğunu, bankaların ATM’sinin bulunmadığı 141 yerleşim yerinde yalnızca PTT ATM’lerinin hizmet verdiğini söyledi.

PTT'de 350 kurum ve kuruluşla yapılan 503 protokol kapsamında tahsilat, ödeme ve satış işlemleri yürütüldüğüne işaret eden Bozgeyik, "Türkiye'nin en yaygın fatura tahsilat ağını işleten PTT'de günlük 1,5 milyon işlem yapılabiliyor." diye konuştu.

Türkiye'nin en büyük tahsilat ağına sahip olduklarını dile getiren Bozgeyik, tahsilatın hem iş yerlerinde hem de PTT ATM'leri aracılığıyla yapıldığını belirtti. Bozgeyik, bu yıl 900 ATM daha alınmasının planlandığını bildirerek, PTT ATM’lerine ortak ATM özelliğinin kazandırıldığını, yurt içi ve yurt dışı tüm banka kartlarıyla para çekme ve bakiye sorgulama işlemlerinin, kredi kartlarıyla da nakit çekim işlemlerinin yapılabildiğini, ayrıca posta çeki hesap sahipleri, emekli, askerlik hizmeti yapan yükümlüler için de Debit Pttkart ürünü hizmetinin verildiğini anlattı.

Yurt içi/yurt dışı alışverişlerde kullanılabilmesi amacıyla ön yüklemeli Sosyal Pttkart’ların hak sahiplerinin kullanımına verildiğini, söz konusu projeler kapsamında bu yılın nisan ayı itibarıyla 10,9 milyon debit ve ön yüklemeli kartın müşteri hizmetine sunulduğunu belirten Bozgeyik, şöyle konuştu:

"Bankacılık işlemleriyle ilgili olarak da efektif İşlemleri, kredi kartı ödemeleri, nakit yatırma ve ödeme işlemleri, para transferi işlemleri, bireysel kredi ödemeleri, kredi i̇şlemleri ve aracılık i̇şlemleri, tahsilat işlemleriyle ilgili olarak Türk Telekom/TTNET tahsilatları, özel Telekom/ADSL tahsilatları, GSM tahsilatları (Pttcell, Vodafone, Turkcell, Avea, Türk Telekom mobil), su tahsilatları, doğalgaz tahsilatları, elektrik tahsilatları, vergi/ceza tahsilatları, SGK tahsilatları ve diğer tahsilatlar yapılabiliyor. Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) seçim görevlilerine yaptığı ödemeler, diğer ticari işlemlerle ilgili olarak abonelik ve başvuru işlemleri (Pttcell aktivasyon işlemleri, Türksat, TTNet abonelik), bilet satış işlemleri (milli piyango ve tren bileti) ve ürün satış i̇şlemleri (arama kartları, telefon makinesi satışı, e-Devlet şifre zarfları), sigortacılık i̇şlemleri de PTT iş yerlerinden müşterilerimize sunulmaktadır."

Bozgeyik, tüm iş yerlerinden yurt içi havale ve posta çeki hizmetlerinin online sağlandığına işaret ederek, şirket bünyesinde açılan posta çeki hesap sayısının bu yılın nisan ayı sonu itibarıyla 7 milyon 191 bin 869'a ulaştığını söyledi.

Söz konusu hesaplardan başka bir posta çeki hesabına para aktarma, isme havale, bankaya havale ya da kurum ödemelerinin de gerçekleştirilebildiğini dile getiren Bozgeyik, "Bu işlemler iş yerlerimizin yanı sıra Pttmatik’ler ile hesapların interaktif kullanıma açılması durumunda internet üzerinden, ayrıca CepPTT uygulaması ile mobil olarak da sağlanabilmektedir. Ayrıca posta çeki hesap sahipleri e-bildirim hizmeti ile de hesap hareketlerini takip edebilmektedir." ifadesini kullandı.

Yurt dışı havale hizmetinin, posta yoluyla, üyesi bulunulan Avrupa Posta Bankaları ve Çek Merkezleri Bilgisayar Şebekesi (EUROGIRO) üzerinden, şirketin kurduğu sistem üzerinden ve Western Union sistemi üzerinden olmak üzere 4 ayrı biçimde sunulduğunu belirten Bozgeyik, şunları kaydetti:

"Yurt dışı havale hizmeti halen 14 ülke ile posta yoluyla 23 ülke ile EUROGIRO sistemi üzerinden toplam 37 ülke ile karşılıklı (Almanya, Arnavutluk, Azerbaycan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bosna-Hersek, Brezilya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Gürcistan, Hırvatistan, İran, İtalya, İsviçre, İspanya, Japonya, Katar, Kazakistan, Kırgızistan, KKTC, Letonya, Litvanya, Macaristan, Malezya, Mısır, Moldova, Polonya, Portekiz, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Suriye, Tacikistan, Tayland, Ukrayna ve Yunanistan) ve Türkiye-yurt dışı yönünde Makedonya ile sürdürülmektedir. Şirketimizin kurduğu sistem üzerinden ise Azerbaycan ve KKTC ile online olarak yurt dışı havale hizmeti sağlanmaktadır. Yurt dışına havale kabul ve ödeme işlemleri tüm merkezlerimizce yerine getirilmektedir."

Şirket ile Western Union firması arasında 2004'te imzalanan protokol çerçevesinde şu an için 2 binin üzerinde iş yerinde hızlı para transferi hizmeti verildiğini vurgulayan Bozgeyik, PTT'nin Türkiye'de Western Union işlemlerinde en çok işlem yapan acente konumunda olduğunu bildirdi.

Uluslararası Ödeme Şartlı Gönderi Hizmetinin ise 13 ülkeyle karşılıklı (Arnavutluk, Çek Cumhuriyeti, Gürcistan, İsviçre, İspanya, İtalya, KKTC, Macaristan, Mısır, Moldova, Portekiz, Romanya ve Yunanistan) yürütüldüğünü anlatan Bozgeyik, "Bütün bu işlemler gösteriyor ki PTT AŞ Türkiye’nin en büyük tahsilat ve ödeme noktasıdır. Vatandaşlarımız tüm finansal işlemleri tek bir noktada ve bulundukları yerden kolayca yapabilmektedirler." dedi.

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT