PYD'nin Berlin'de ofis açması

PYD'nin Berlin'de ofis açması

TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Yeneroğlu:- "Milli birlik ve kardeşlik sürecini baltalayan, Güneydoğu'da terör estiren PKK’nın yan örgütü PYD'nin Almanya’da açık ve meşru faaliyet zemini bulması endişe verici olaydır"- "Türkiye’nin terörle mücadele e

TBMM (AA) - TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, PYD'nin Almanya’da açık ve meşru faaliyet zemini bulmasının endişe verici olduğunu belirtti.

Yeneroğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Almanya'nın da terör örgütü kabul ettiği PKK’nın yan örgütü olarak nitelenen PYD’nin Berlin’de ofis açabilmesini, "kabul edilemez bir gelişme" olarak niteledi.

PYD'nin Berlin'de ofis açmasının, Almanya’da resmen yasak olan fakat fiiliyatta terör örgütü muamelesi görmeyen PKK’ya yönelik tutumun yeni bir boyut kazandığını gösterdiğini belirten Yeneroğlu, şöyle devam etti:

"Almanya’nın Anayasayı Koruma Dairesi, 2014 yılı raporunda PYD’nin terör örgütü PKK’nın yan örgütü olduğunu resmen ifade etmektedir. PYD, yine bu raporda terör örgütünün Almanya örgütü olduğu belirtilen NAV-DEM’in ofisini kullanmaktadır. Dolayısıyla PYD’nin Berlin’de ofis açması, PKK’ya yönelik yasağın uygulamada bir anlam ifade etmediğini tekrar göstermektedir.

Hükümetimiz tarafından başlatılan milli birlik ve kardeşlik sürecini baltalayan, özellikle Güneydoğu'da halkımıza yönelik terör estiren PKK’nın yan örgütünün Almanya’da bu şekilde açık ve meşru bir faaliyet zemini bulması endişe verici bir olaydır."

Yeneroğlu, son Ankara saldırılarının faillerinin, PYD kamplarından Türkiye'ye geldiklerine dikkati çekerek, "Almanya’nın vahim bir durum içerisinde olduğu ortadadır." ifadesini kullandı.

Terör örgütünün geçen aylarda, mahalleleri işgal edip çukurlar kazarak kamu düzenini tahribe yeltendiğine, terörist eylemlerle bölge halkının yaşamına ağır darbe vurulduğuna işaret eden Yeneroğlu, can ve mal güvenliğinin hedef alındığı olaylarla insanların göç etmeye zorlandığını vurguladı.

"Türkiye’nin terörle mücadele ettiği bu hassas dönemde müttefik ülkelerden beklenen, teröre karşı sözde değil özde dayanışma ve kararlı mücadeleye katkıdır" görüşüne yer veren Yeneroğlu, bu kapsamda, Almanya’nın terörle ortak mücadele ilkesiyle çelişen bu son gelişmeyle ilgili kamuoyuna açıklama yapması gerektiğini kaydetti.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.