1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Rejim Saldırılarında Yetim Kalan Suriyeli Çocuklar Hayata Tutunmaya Çalışıyor
Rejim Saldırılarında Yetim Kalan Suriyeli Çocuklar Hayata Tutunmaya Çalışıyor

Rejim Saldırılarında Yetim Kalan Suriyeli Çocuklar Hayata Tutunmaya Çalışıyor

Rejimin Halep'in Urum el-Kübra beldesine düzenlediği saldırıda yetim kalan Muhittin ve Nada kardeşler, iyileşerek okula gitmek istiyor- Saldırıdan ağır yaralı olarak kurtulan 9 yaşındaki Muhittin'in sağlık durumu halen kritik- 8 yaşındaki Nada:- "Annem ve

A+A-

HALEP (AA) - MOHAMMAD MİSTO - Suriye’nin Halep ilinin kuzey kırsalında, Beşşar Esed rejiminin hava saldırılarında ailelerini kaybeden Muhittin ve Nada kardeşler küçük yaşlarına rağmen acılarını unutarak hayata tutunmaya çalışıyor.

Halep'e bağlı Urum el-Kübra beldesine 18 Nisan’da rejim tarafından düzenlenen saldırıda 9 yaşındaki Muhiddin ve 8 yaşındaki Nada, anne, baba, nine ve iki kardeşlerini yitirdi.

Saldırıların hemen ardından olay yerine intikal eden sivil savunma ekipleri yerle bir olan evin enkazından Muhittin ve Nada'yı yaralı olarak kurtarmayı başardı. Muhittin başından ağır yaralanırken, Nada ise hafif yaralı olarak kurtuldu.

Amcalarının evinde yaşamaya başlayan yetimlerin kuzeni Osman Derviş, AA muhabirine Muhittin'in zorlu tedavi günleri geçirdiğini ve durumunun kritik olduğunu anlattı.

Kuzeninin kafatasında halen 2 kırık bulunduğunu ve beyninin zarar gördüğünü belirten Derviş, Muhittin'in ayağında da 2 kırık olduğunu ifade etti.

Derviş, Nada'nın sağlık durumunun ise daha iyi olduğunu söyledi.

Günün büyük bir bölümünü yataktaki kardeşi ile oyunlar oynayarak geçiren Nada, bazen de arkadaşları ile saldırıda yıkılan evlerinin enkazına gidiyor.

Saldırı anında neler yaşandığı sorusu üzerine gözlerinde yaralı yüzüne yaşlar süzülen Nada, "Uçak geldi, vurdu, sonra ben dışarı çıktım. Ambulanslarla bizi hastaneye götürdüler." dedi.

"Annem ve babam cennette bizi bekliyor." ifadesini kullanan Nada, saldırıdan önce okula gittiğini ama kitaplarının yıkılan evin enkazı altında kaldığını belirtti. Nada, abisi Muhittin’in de iyileşmesiyle birlikte okula gitmek istediklerini dile getirdi.

Osman Derviş, saldırı anlarını şöyle anlattı:

“Bir patlama sesi duyarak olay yerine koştum. Vurulan ev amcamın eviydi. Olayın hemen ardından sivil savunma ekipleri geldi. Ekipler kurtarma çalışmalarında Muhittin’i canlı olarak kurtardı."

Ağır yaralı olarak kurtulan Muhittin’i hastaneye kaldırdıklarını ifade eden Derviş, iki çocuğu hariç amcasının bütün ailesinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Muhittin'in sağlık durumunun stabil olduğunu kaydeden Derviş, her 15 günde bir hastaneye kontrole gittiklerini bildirdi. Derviş, yetim kalan kuzenlerine elinden geldiğince destek olmaya çalıştığını, tedavisiyle kendisinin ilgilendiğini ifade etti.

HABERE YORUM KAT