Resmi Gazete'de yayımlandı! Konya Teknik Üniversitesi'ne yeni merkez

Resmi Gazete'de yayımlandı! Konya Teknik Üniversitesi'ne yeni merkez

Konya Teknik Üniversitesi'nde (KTÜN) Teknoloji Transfer Ofisi Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu

Konya Teknik Üniversitesi’nde (KTÜN), akademik araştırma sonuçlarının verimli ve hızlı bir şekilde ticarileşmesine ilişkin faaliyetlerin yürütülmesi ve üniversiteler, araştırma merkezleri, özel sektör arasında; araştırmacılar ile girişimciler, yatırımcılar ve sanayiciler ile gerekli ve ihtiyaç duyulan bağlantıların sağlanması amaçlayan Teknoloji Transfer Ofisi Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu.

Resmi Gazete’nin 4/11/1981 tarih ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununa dayanarak yürürlüğe giren merkez, üniversitenin bilimsel ve teknolojik bilgi birikimini tek bir çatı altında toplama, bilgiyi, yeni ve rekabetçi ürünler veya süreçlere dönüştürme, katma değer oluşturma, sanayiye aktarmak ve ticarileştirme, ayrıca bilim insanları ve sanayi şirketlerinin ulusal ve uluslararası araştırma destek programları ve hibe fonlarından yararlanmasını sağlayarak kamu ve özel sektör kuruluşlarının araştırma ve geliştirme yeteneklerinin artırılmasına  olanak tanıyacak.

Merkezin faaliyet alanları ise, üniversitenin Ar-Ge etkinliklerini güçlendirme ve üniversite-sanayi işbirliğini teşvik etme, üniversiteye büyük bütçeli ulusal ve uluslararası hibeleri kazandırma, proje desteklerine dair danışmanlık hizmeti sunma, üniversitede akademik birikime dayalı olarak üretilen bilginin iş dünyasında ve özellikle sanayide kullanılmasını sağlama, üniversitenin fikri ve sınai mülkiyet portföyünü geliştirerek yönetilmesini sağlama ve akademik girişimciliği teşvik etmek. Ayrıca bölgesel düzeyde inovasyona dayalı bir ekosistem oluşturmaya yönelik çalışmalar yürütme de TTO’nun öncelikli faaliyetleri arasında yer alıyor.

konya-teknik-universitesi-teknoloji-transfer-ofisi-tto-kuruldu-prof-dr-babur-ozcelik.jpg

Konya Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Babür Özçelik, “Üniversite olarak hedeflerinin ülke kalkınmasına öncelik vererek, dışa bağımlılığı azaltıp yerli ve milli projelerle somut çalışmalar ortaya koymak olduğunu dile getirerek “Ülkemizde ve bölgemizde faaliyet gösteren sanayi kuruluşları, araştırma merkezleri ve üniversiteler ile ortak çalışmalar yaparak bu hedeflere ulaşmak istiyoruz. Bu nedenle Teknoloji Transfer Ofisinin kurulması üniversitemizin bu amaca hizmet edeceği önemli adımlardan bir tanesi oldu. Üniversitemiz, Konyamız ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.” dedi.

6 Eylül 2018 tarihli ve 30527 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 2018/160 sayılı Rektör Atamaları Hakkında Cumhurbaşkanı Kararıyla, Konya Teknik Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Babür ÖZÇELİK atanmıştır.

 

Prof. Dr. Babür ÖZÇELİK 1966 yılında Yusufeli/ARTVİN’de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Gebze/KOCAELİ’de tamamladı. Lisans derecesini 1989 yılında ve Yüksek Lisans derecesini 1993 yılında Marmara Üniversitesinden, Doktora derecesini 1999 yılında Sakarya Üniversitesinden aldı. Doktora sonrası çalışma için 2003 yılında ABD’ye giderek Florida International University, Makine Mühendisliği Bölümünde akademik araştırma çalışmalarında bulundu. Kesici Takım İmalatı ve Sıcak Dövme Kalıpçılığı konularında toplam 3 yıl süreyle özel sektörde çalıştı. MEB’e bağlı farklı kurumlarda çalıştı. 1997 yılında Gebze Teknik Üniversitesinde (GTÜ) Uzman olarak göreve başladı. 2000 yılında GTÜ, Tasarım ve İmalat Mühendisliği bölümünde Yard. Doç. Dr., 2006 yılında GTÜ, Makine Mühendisliği bölümünde Doçentliğini aldı. Yıldız Teknik Üniversitesi ve Gebze Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümlerinde Profesör olarak görev yaptı. Gebze Teknik Üniversitesinde 2014-2018 yılları arasında; Rektör Yardımcılığı göreviyle birlikte; Mühendislik Fakültesi Dekan V., Mimarlık, İşletme ve Temel Bilimler Fakültesi Dekan V. görevlerini yaptı. Ayrıca, Enerji Teknolojileri Enstitü Müdür V. ve Savunma Teknolojileri Enstitü Müdür V., Gebze ÖSYM Koordinatörlüğü, Bölüm Başk V., Bölüm başkan yardımcılıkları ve birçok kurul/komisyon başkanlığı/üyeliği görevlerinde bulundu.

BABÜR ÖZÇELİK KİMDİR?

Prof. Dr. Babür ÖZÇELİK, bir tanesinden TÜBİTAK Performans Ödülü aldığı 2 adet TÜBİTAK 1001 projesinde yürütücü, 1 adet TÜBİTAK 1001 projesinde ise araştırmacı olarak görev yaptı. 13 adet GTÜ BAP üniversite araştırma projesinde yürütücülük yaptı. Çok sayıda üniversite-sanayi projelerinde danışmanlıklarda bulundu. Başta; CNC programlama, Talaşlı imalat, Kesici takımların aşınmasına etki eden parametrelerin incelenmesi, Plastik Enjeksiyon Kalıpçılığı, Plastik malzemelerin enjeksiyon kalıplama ile şekillendirilme şartlarının optimizasyonu ve bu malzemelerin mekanik özelliklerinin incelenmesi konularında olmak üzere 80’den fazla ulusal ve uluslararası dergi, kitap bölümü ve konferanslarda yayınları bulunmaktadır. Şimdiye kadar 36 Yüksek Lisans ve 1 Doktora öğrencisi mezun etmiştir. İngilizce bilen Prof. Dr. Babür ÖZÇELİK, evli ve iki çocuk babasıdır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.