1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Rusya'nın Kırım Tatar Milli Meclisini "aşırıcı örgüt" sayması
Rusya'nın Kırım Tatar Milli Meclisini "aşırıcı örgüt" sayması

Rusya'nın Kırım Tatar Milli Meclisini "aşırıcı örgüt" sayması

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Kırım Tatar Milli Meclisinin Rusya tarafından "aşırıcı örgüt" kapsamına alınmasına tepki amacıyla bir yasa tasarısı hazırladı

A+A-

KİEV (AA) - Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı, Ukrayna Milletvekili Refat Çubarov, Meclis’in Rusya tarafından aşırıcı örgüt kapsamına alınmasına tepki olarak parlamentoya Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine (BMGK) çağrıda bulunmasını öneren bir yasa tasarısı sunduğunu bildirdi.

Çubarov, düzenlediği basın toplantısında, Kırım’da yaşanan son gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Kırım Tatar Milli Meclisinin Rusya tarafından "aşırıcı örgüt" kapsamına alınmasına tepki mahiyetinde bir yasa tasarısı hazırladığını belirten Çubarov “Çalışmamız, dünyanın Kırım’daki duruma somut ve daha duyarlı tepki vermesi yönündedir” dedi.

Avrupa’nın Kırım konusundaki tutumunu da eleştiren Çubarov, bankacılık ve finans alanlarında yaptırımlar uygulanmasının Rusya’nın saldırganlığını önlemeye yönelik sonuçlar verebileceğini ifade etti.

Rusya Adalet Bakanlığı, 18 Nisan 2016'da Kırım Tatar Milli Meclisini "aşırıcı" faaliyetleri nedeniyle çalışmaları durdurulan dini ve sivil toplum örgütleri listesine alındığını açıklamıştı.

HABERE YORUM KAT