Sağlık Bakanı Koca: Konya'da hasta sayısı yarıdan fazla azaldı

Sağlık Bakanı Koca: Konya'da hasta sayısı yarıdan fazla azaldı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Konya Şehir Hastanesi açılış töreninde açıklamalarda bulundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Konya Şehir Hastanesi açılış töreninde açıklamalarda bulundu.

Bakan Koca’nın açıklamalarından satır başları; 

Sağlık sistemi güçlü olan bir ülkenin geleceğinin de teminat altında olduğunun çok iyi görüldüğü bir zaman dilimindeyiz.
 
İyi yetişmiş sağlık insan gücümüze, hizmet sunma ve eğitim verme adına müstesna katkı sağlayacak sağlık zincirimize bir halka daha ekliyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanım, bugün ülkemizin gıpta edilen sağlık sisteminin arkasında, sizin en büyük hayalim diye tarif edip hedef gösterdiğiniz Şehir Hastanelerimizden ve benim de memleketim olan Konya’da inşa edilen Şehir Hastanemizin açılışına teşrifleriniz için başta zat-ı alinize, haklı gurur ve mutluluğumuza iştirak eden hemşerilerim ve misafirlerimize şükranlarımı arz ediyor, saygılar sunuyorum.
 
Gösterdiğiniz hedefler doğrultusunda, her alanda olduğu gibi, özellikle sağlıkta ülkemizin çağ atladığı bir dönemi yaşıyoruz. Sağlığa verdiğiniz önem ve desteğinizle milletçe bu gururu yaşamamıza vesile oldunuz.

Konya Şehir Hastanesi, şehir hastaneleri zincirlerimizin 16. halkası olarak halkımızın hizmetine sunulmaktadır. Anadolu’nun merkezinde sağlık hizmetinin, sağlık eğitiminin ve sağlık araştırmalarının önemli bir merkezi olacaktır. Konya ve civarına yönelik olarak önemli bir ihtiyaca cevap vermesini beklediğimiz 421 bin metrekare kapalı alana sahip 1250 yataklı hastanemiz, yüksek teknolojiyle donatılmış 49 ameliyathane, 240 yoğun bakım yatağı ile hizmet verecektir.

Aynı anda 334 poliklinikte hasta muayene edilebilecektir. Şehir hastanemizin devreye girmesiyle diğer hastanemiz pandemiye ayrılmış ve şehrimizde hızlı bir rahatlama olmuştur.
 
Salgın nedeniyle ülke genelinde farklılıklar olsa da, hastanelerimizin yükü kısmen artmış durumda. Yitirmekten korktuğumuz ağır hasta sayılarımız zaman zaman artıyor. Bütün bunlar, gerekli kaynak ve alt yapıların yanında, titiz bir bakım, kesintisiz bir hizmet gerektiriyor. Bu yükü omuzlamış yetkin sağlık personelimizle iftihar ediyorum.
 
Bildiğiniz gibi, geçtiğimiz ay içinde başta Ankara ve Konya olmak üzere Anadolu’nun birçok yerinde hasta sayılarında önemli artışlar oldu.
Son bir aydır Anadolu’muzun çeşitli illerinde bölge değerlendirmeleri yaptık.
 
Bütün sağlık teşkilatımız özveriyle uğraş verip bu gidişi durdurmayı başardı.
 
Gördük ki alınan tedbirlerle hasta sayılarımız kısa sürede azalıyor. Bu da gösteriyor ki salgının üstesinden gelmek bizim elimizde.
 
Bunu milletçe hep birlikte mücadele vererek başarabiliriz. Her bir vatandaşımız tedbirlere uyarak bu mücadeleye katkı verdi, vermeye de devam etmeli.
 
Bu vesileyle tedbirlere uyarak bu mücadeleye katkı veren vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum.
 
Son haftalar içinde yapılan bölgesel müdahalelerin sonuçlarını gördük. Konya dahil, yüksek artışlardan söz ettiğimiz birçok ilimizde hızla başarı sağlayıp salgının seyrini kontrol altına aldık. Testlerin erken sonuçlanması, tedaviye daha erken başlanması, filyasyon ekiplerinin artırılıp filyasyon süresinin kısaltılması, temaslı takibi ve izolasyon, semptomlulardan hızla numune alınması etkisini bariz olarak gördüğümüz hususlardır.
 
Ülke genelinde yoğun bir uğraş veriyoruz. Giderek artırdığımız filyasyon ekiplerimiz sahada.
 
Aile hekimlerinin yanı sıra, birçok ilimizde çağrı sistemlerini devreye soktuk. Bunlar evleri arayıp semptom takibi yapıyor.

Son bir ayda oluşturduğumuz, doktor ekipleri evlere giderek hasta takibi yapıyor. 
Konya’da hasta sayısı son 3 hafta içinde yarıdan fazla azaldı. Bunu, hastanelerimizdeki yoğunluğun azalışından da anlamak mümkündür.
 
Şu anda şehrimizde yatak doluluk oranımız % 46, yoğun bakım yataklarımızın doluluk oranı % 69, ventilatör doluluk oranımız % 25.

Türkiye genelinde de düşüşlerimiz devam ediyor. Yataklarımızın % 44’ü, yoğun bakımlarımızın % 65’i dolu.
 
Sağlığa yapılan yatırımların, güçlü alt yapımızın ve fedakarca çalışan sağlıkçılarımızın sayesinde salgınla mücadeleyi birçok ülkeden daha etkili yürüttüğümüze inanıyorum.
 
Zat-ı alinizin ortaya koyduğu vizyon doğrultusunda, bize verdiğiniz destekten güç alarak, sağlık hizmetimizi yaygınlaştırıyor, modern şehir hastanelerimizi birer birer milletimizin hizmetine sunuyoruz.
 
Bu örnek tesisin planlanması, inşası ve vatandaşımızın hizmetine sunulmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.
 
Konya Şehir Hastanesinin başta hemşerilerim Konyalılar olmak üzere, bütün vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyor, saygılar sunuyorum."

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.