1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Sağlık Bakanı Müezzinoğlu:
Sağlık Bakanı Müezzinoğlu:

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu:

"Bu yıl içinde 12 bin yatak kapasiteli 58 hastanenin ihalesini yapacağız. Önümüzdeki 3 yıl içinde, Cumhuriyet tarihinde görülmemiş düzeyde 55 bin yatak kapasiteli gıcır gıcır modern hastaneleri milletimizin hizmetine sunacağız"

A+A-

ÇANAKKALE (AA) - Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, yıl sonuna kadar 12 bin yatak kapasiteli 58 hastanenin yapımı için ihaleye çıkılacağını belirterek, "Önümüzdeki 3 yıl içinde, Cumhuriyet tarihinde görülmemiş düzeyde 55 bin yatak kapasiteli gıcır gıcır modern hastaneleri milletimizin hizmetine sunacağız." dedi.

Çanakkale'de bir restoranda sağlık çalışanlarıyla bir araya gelen Müezzinoğlu, Türkiye genelinde 273 hastane ile 40 bini aşkın yatak kapasitesine sahip hastane inşaatlarının sürdüğünü söyledi.

İnşasına devam edilen bu sağlık tesislerinden bir bölümünün bu sene, kalanının ise gelecek yıl tamamlanarak hizmete alınacağını bildiren Müezzinoğlu, "Bu yıl hizmete girecek hastaneler arasında 400 yataklı Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Hastanesi de var. Bu hastanemiz inşallah eylül ya da ekim ayında bitecek. Çanakkaleliler için hayırlı ve uğurlu olsun." diye konuştu.

Müezzinoğlu, Lapseki Devlet Hastanesi inşaatının da bir yıl içinde tamamlanacağı bilgisini vererek bu hastaneyi de Lapsekililerin hizmetine sunacaklarını ifade etti. Müezzinoğlu, şöyle konuştu:

"Bu yıl içinde 12 bin yatak kapasiteli 58 hastanenin ihalesini yapacağız. Önümüzdeki 3 yıl içinde, Cumhuriyet tarihinde görülmemiş düzeyde 55 bin yatak kapasiteli gıcır gıcır modern hastaneleri milletimizin hizmetine sunacağız. Diğer taraftan kamu özel sektör iş birliğiyle yaptığımız şehir hastaneleri; şu anda 30 bin yatak kapasiteli 18 hastane inşaatı devam ediyor. Onlar 2017 sonunda hizmete girecek. 2018 yılı sonuna geldiğimizde 95 bin yatak kapasiteli, sağlıkta fiziki mekan dönüşümünü tamamlayacak ve dünyanın bu anlamda en ileri ülkesi olacağız. Türkiye'nin şehir hastanelerinden Almanya, İngiltere, Fransa rahatsız. Niye rahatsızlar? Çünkü Türkiye, sağlıkta bölgede sağlık merkezi olacak, onun için rahatsızlar. Şu rahatsız, bu rahatsız. Almanya'nın, İngiltere'nin, Fransa'nın rahatsız olmasını anlıyorum da içimizdeki Fransızların rahatsız olmasını anlamakta zorlanıyorum."

Emekli hekimlerin özlük hakları, meslekte yıpranma payı gibi tüm sağlık çalışanlarıyla ilgili düzenlemeleri kısa sürede TBMM'ye getireceklerini aktaran Müezzinoğlu, terörle mücadeleye de değinerek şu değerlendirmeyi yaptı:

"Bugün dünyanın hiçbir ülkesi, coğrafi büyüklüğü ne olursa olsun, ekonomik büyüklüğü ne olursa olsun dünyanın hangi ülkesini incelerseniz inceleyin, şu anda 70 bin yatak kapasiteli hastaneler yapan bir başka ülke yoktur. Çünkü biz büyük bir milletiz. Zaman zaman fitne fesadı bu millete mahkum etmeye çalışanlar olmuştur, olacaktır. Çanakkale'de verdiğimiz mücadele gibi bugün de teröristin başını ezecek, ona fırsat vermeyecek şekilde bu mücadeleyi vereceğiz. İnşallah bunu da kısa zamanda başaracağız."

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, daha sonra sağlık çalışanlarının sorularını yanıtladı.

Toplantıya, AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Çanakkale Valisi Hamza Erkal, AK Parti İl Başkanı Yeşim Karadağ, Çanakkale Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Opr. Dr. Tezcan Sezgin, İl Sağlık Müdürü Opr. Dr. Kenan Eliuz, Çanakkale Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Hakan Çetin katıldı.

Müezzinoğlu, toplantıdan önce beraberindekilerle Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Hastanesi inşaatında incelemelerde bulundu.

HABERE YORUM KAT