Sağlık çalışanları şiddete karşı seslerini yükseltti

Sağlık çalışanları şiddete karşı seslerini yükseltti
 Editör
Gaziantep’te Aile Sağlığı Merkezi’nde Dr. Kamile Berfin Çevik, kayıtlı olmayan bir hastaya ilaç yazmayı reddettiği gerekçesiyle hasta yakının saldırısına uğradı. Sağlık çalışanları, şiddete karşı seslerini yükseltti.

Gaziantep’te Aile Sağlığı Merkezi’nde Dr. Kamile Berfin Çevik, kayıtlı olmayan bir hastaya ilaç yazmayı reddettiği gerekçesiyle hasta yakının saldırısına uğradı.

Konuya ilişkin açıklama yapan Konya Aile Hekimliği Etkinlik Derneği (KONAHED) Genel Sekreteri ve Aile Hekimi Dr. Tuğrul Kadir Dündar, sağlıkta şiddette artık kınama değil çözüm istediklerini belirtti. Dündar’ın konu ile ilgili açıklaması şu şekilde; “ 5 Aralık 2023'de Gaziantep Şehitkamil 7 No'lu Aile Sağlığı Merkezi'nde görev yapan Gaziantep Aile Hekimleri Derneği (GAHED) Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Dr. Kamile Berfin Çevik, kendisinden usulsüz bir şekilde hasta yokken babasının ilacını yazdırmak isteyen ve meslektaşımızın bunu reddetmesi üzerine sözlü hakaret, küfür ve devamında fiziki şiddete maruz bırakan bir kişi tarafından darp edilmiştir .Gün geçmiyor ki ülkemizin bir köşesinden bu tarz haberler almayalım. Defalarca şiddet konusunda hekimler olarak yaşanan olayların bir daha yaşanmaması için eylemler yaptık, iş bıraktık, basın açıklamaları yaptık. Yazılı ve sosyal medyada haber olduk ama nafile. Geldiğimiz noktada hekime şiddet, sağlık çalışanına şiddet hiç gerilemedi. Biz artık sorumlu kişi- kurum aramıyoruz. Çözüm istiyoruz sadece. Kim nasıl çözecekse çözsün bu şiddeti. Yoksa her geçen gün hekimler ve sağlık çalışanları daha da kötümser, daha da ümitsiz olarak yaşamaya çalışacaklar. Kimisi ya yine ülkeyi terk edecek ya da köşesinden etliye sütlüye karışmadan pek de sistemi memnun etmeyecek şekilde işini yapar gözükecek. Sonuç olarak tüm toplum sağlık hizmetinde zafiyeti yaşayacak. Bu ülkemiz için de hiç istemediğimiz bir sonuç. Yine söylüyoruz kesin, net, caydırıcı önlemler alınmalıdır. Değerli meslektaşımıza da geçmiş olsun dileklerimizi iletirken yanında olduğumuzu da belirtmek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kaynak:Pusula Haber

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.