1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. "Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek" Yarışması
"Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek" Yarışması

"Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek" Yarışması

Yeşilayın, Milli Eğitim Bakanlığının desteğiyle düzenlediği bağımlılık konulu yarışmasında ipi göğüsleyen öğrencilere ödülleri verildi

A+A-

İSTANBUL (AA) - Yeşilayın, Milli Eğitim Bakanlığının desteğiyle 81 ilde düzenlediği bağımlılık konulu "Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek" yarışmasının il birincileri arasından seçilen en iyi eserlerin sahipleri ödüllendirildi.

Bu yıl yedincisi düzenlen proje kapsamında ilkokul, ortaokul ve liseler arasında bağımlılık temalı afiş, resim, karikatür ve şiir kategorilerindeki yarışmalarda dereceye giren öğrenciler Yeşilay Genel Merkezi’nde ağırlandı. Öğrenciler, sigara, alkol, uyuşturucu, kumar ve teknoloji bağımlılığının olumsuz etkilerini anlatan görsel ve edebi çalışmalarla yarışmaya dahil oldu.

Sepetçiler Kasrı’ndaki ödül törenine, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Celil Güngör, Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, milletvekilleri ile çok sayıda öğrenci, öğretmen ve veli katıldı.

Törende konuşan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Erdem, bağımlılığın her yaştan insanı tehdit ettiğini belirterek, amaçlarının toplumda zararlı madde kullanımını en aza indirmek olduğunu söyledi.

Erdem, 2011’de başlayıp 2015’ten itibaren yaygınlaştırılan yarışmaya ilginin her geçen gün artmasının mutluluk verici olduğunu belirtti.

Bağımlılıkla mücadele konusunda koruyucu ve önleyici faaliyetlerin yaygınlaştırılmasını önemsediklerini vurgulayan Erdem, "Öğrencilerimizin eserlerine yansıttıkları, ifade ettikleri bağımlılığın yıkıcı etkileri oldukça önemlidir. Bu çalışama bağımlılıkla mücadeleye hizmet ederken, çocuklarımızın gözünden bağımlığın izlerinin nasıl şekillendiğine dair ayrı bir anlatım sağlamaktadır. Bağımlılık noktasında duyarlı, daha güzel nesiller yetiştirmeyi ümit ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yeşilay Başkanı Öztürk ise kurum olarak 97 yıldan beri tüm güçlerini bağımlılığı önlemeye yönelik faaliyetlere verdiklerini, dünyada bağımlılıkla mücadelede diğer kurumlara örnek olacak işlere imza attıklarını kaydetti.

Öztürk, her çocuğun aslında doğuştan "Yeşilaycı" olduğunu dile getirerek, "Toplumdaki dinamikler onları sonradan bozar. Bu projede yer alan, görev alan herkesi tebrik ediyorum. Bu tip yarışmalar ve Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliğimiz devam edecek. İnsan bedenine ve ruhuna zarar verecek her şeyle mücadele etmeyi sürdüreceğiz.” diye konuştu.

Daha sonra "Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek” yarışmasının ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde, görsel ve edebi kategorilerinde derece girenlere ödülleri verildi.

Yarışmada birinci olan öğrenciler 5 bin, ikinciler 3 bin, üçüncüler ise bin 500 lira ile ödüllendirildi. Programın ardından ödüllü eserlerin yer aldığı sergi ziyarete açıldı.

HABERE YORUM KAT