1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Sağlıklı yaşam için pedal çevirdiler
Sağlıklı yaşam için pedal çevirdiler

Sağlıklı yaşam için pedal çevirdiler

Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken, sağlıklı yaşama dikkat çekmek için bakanlık bürokratları, ebe ve hemşirelerle Eymir Gölü kıyısında bisiklete bindi- Öğütken: Haftada 3-4 kez, yarım saat hızlı tempolu yürüyüş yaparak veya bisiklete binerek spor yapmak lazı

A+A-

ANKARA (AA) - Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, sağlıklı yaşama dikkat çekmek için bakanlık bürokratları, ebe ve hemşirelerle Eymir Gölü kıyısında bisiklete bindi.

Ebe ve Hemşireler Günü ve Dünya Hareketli Yaşam Günü dolayısıyla, Bakan Yardımcısı Öğütken, Bakanlık Müsteşarı Eyüp Gümüş, Müsteşar Yardımcısı Tarkan Alpay, Halk Sağlığı Kurumu Başkanı İrfan Şencan ve Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürü Ömer Tontuş, bazı bakanlık bürokratları ile Eymir'de düzenlenen bisiklet turuna katılarak, yaklaşık 11 kilometre pedal çevirdi.

Çok sayıda hemşire ve sağlık çalışanının da eşlik ettiği bisiklet turu sonrasında, Bakanlık bürokratları ebe, hemşire ve aileleriyle kahvaltı yaptı.

Bakan Yardımcısı Öğütken yaptığı açıklamada, ebe ve hemşirelerle birlikte hareketli yaşamın insan hayatında ne kadar önemli olduğuna dikkat çekmek için bisiklete binme etkinliğinde bir araya geldiklerini belirtti.

Hareketli yaşamın insan sağlığına olumlu etkisini vurgulamak için farklı farklı etkinliklerle toplumda farkındalığın artırılmasını hedeflediklerini vurgulayan Öğütken, "Hasta olduktan sonra iş işten geçmiş olabilir. Bunun için sağlığı korumak adına yeterli fiziksel aktivitede bulunmak gerekiyor. Haftada 3-4 kez, yarım saat hızlı tempolu yürüyüş yaparak veya bisiklete binerek spor yapmak lazım. Sağlıklı yaşam ancak spor yaparak, sağlıklı beslenerek, zamanında gerekli taramaları yaptırarak yakalanabilir." diye konuştu.

Öğütken, ebe ve hemşirelerin önemine değinerek, "Hemşirelerimizin her zaman varlıklarına ihtiyacımız var, iyi ki varlar. Sağlık çalışanlarımız çok zor bir görev yapıyor, çünkü insan sağlığı ile ilgileniyorlar. Anlık dokunuşlar yapıyorlar. Tüm ebe ve hemşirelerimizin bugününde birlikte olmanın sevincini yaşıyoruz." dedi.

- "Yürüyüşe vakit ayrılmalı"

Sağlık İletişimi Daire Başkanı Mutlu Kaya da hemşirelerin sağlık ailesinde çok önemli yer tuttuğunu belirterek, bu tür etkinliklerle toplumda sağlıklı yaşam konusunda farkındalığın artırılmasının amaçlandığını söyledi. Tüm hemşirelere "İyi ki varsınız" diye seslenen Kaya, katılımlarından dolayı tüm sağlık çalışanlarına teşekkür etti.

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı İrfan Şencan da sağlığın korunmasında koruyucu önlemlerin çok önemli olduğunu vurgulayarak, kişinin önce kendi, sonra çevresinin sağlığından sorumlu olduğunu ifade etti.

Sağlıklı bir yaşamın ön koşullarından birinin yeterli fiziksel aktivite olduğuna işaret eden Şencan, herkesin yürüyüş yapmak, bisiklete binmek gibi aktivitelere vakit ayırması gerektiğinin altını çizdi.

HABERE YORUM KAT