1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Sahneye 2 bininci kez çıkacak
Sahneye 2 bininci kez çıkacak

Sahneye 2 bininci kez çıkacak

Devlet sanatçısı piyanist Gülsin Onay, Muğla'nın Bodrum ilçesinde bu yıl 13'üncüsü gerçekleştirilecek "Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali"nde, 2 bininci kez sahneye çıkmaya hazırlanıyor

A+A-

Devlet sanatçısı piyanist Gülsin Onay, Bodrum ilçesinde düzenlenecek uluslararası festivalde, 2 bininci kez sahneye çıkacak.

Müzik yaşamını dünyanın önemli orkestraları ve şefleriyle yaptığı çalışmalarla sürdüren, aynı zamanda Ahmed Adnan Saygun'un eserlerinin dünyada tanıtılmasına ve sevilmesine öncülük eden 62 yaşındaki devlet sanatçısı piyanist Gülsin Onay, 13. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali kapsamında Bodrum'da sahne alacak.

Yurt dışındaki sanat etkinliklerinde Türkiye'yi başarıyla temsil eden sanatçı, 50 yılı aşan sanat hayatında birçok ödüle de layık görüldü.

Bugüne kadar Dresden Staatskapelle, İngiliz Kraliyet Filarmoni, İngiliz Oda Orkestrası, Japon Filarmoni, Münih Radyo Senfoni, Saint Petersburg Filarmoni, Tokyo Senfoni, Varşova Filarmoni, Viyana Senfoni gibi dünyanın önde gelen orkestraları eşliğinde solist olarak sahne alan Onay, Bodrum'da düzenlenecek festivalde başarısını 2 bininci konseriyle taçlandıracak.

"Taşta klasik, suda caz, kumda gitar"
Gülsin Onay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 8 Temmuz'da başlayacak festivale, çok ilginç bir konserle başlayacaklarını söyledi. Bu konserde 2 bininci kez sahneye çıkacağını ve çok heyecanlı olduğunu anlatan Onay, "Uzun yıllardır sahnedeyim. İlk konserimi 6 yaşında verdim. Konseri, dünyanın en önemli müzisyenlerinden olan, benim de hocam Mithat Fenmen'in 100'üncü yaşında ona adayacağız." dedi.

"İnsanlar festivallere göre program yapıyor"
Bir ülkeye tatil amacıyla gelen kişilerin o ülkenin sadece denizini değil sanatsal faaliyetlerini de merak ettiğini vurgulayan Onay, şunları söyledi:

"İnsanlar farklı bir bölgeye gittiklerinde o bölgenin ne gibi sanatsal etkinlikleri var özelikle de müzik festivalleri, buna göre program yapıyorlar. Çok ilginç bir şey de söyleyeyim, geçtiğimiz hafta İngiltere'de sırf festivalleri takip eden bir turizm şirketi var ve çok önemli bir organizasyon. Avusturya'da, Fransa'da, İngiltere'de ve birçok şehirleri gezerek kendi gruplarını o etkinliklere götürüyorlar. Onlar Gümüşlük Festivali'ni duymuşlar ve benimle irtibata geçtiler bu sene gelip görmek istiyorlar ve ona göre önümüzdeki sezonlar için program yapmak istiyorlar. Onların arasına girmek bizim için çok mutluluk verici."

Etiketler :

HABERE YORUM KAT