1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Şampiyon boğa "Karagöz" güreşlere hazırlanıyor
Şampiyon boğa "Karagöz" güreşlere hazırlanıyor

Şampiyon boğa "Karagöz" güreşlere hazırlanıyor

Rize'de, daha önce 8 birincilik kazanan 650 kiloluk "Karagöz" adlı boğaya, haziranda Ayder Yaylası'nda düzenlenecek ödüllü güreşler öncesinde "antrenman" yaptırılıyor- Sahibi, günde yaklaşık 2 saat yürüttüğü ve yük taşıttığı boğayı, arpa ve yulaf ezmesi,

A+A-

RİZE (AA) - FİKRET DELAL - Rize'nin Çamlıhemşin ilçesindeki Ayder Yaylası'nda her yıl geleneksel düzenlenen güreşlere, şampiyon boğa "Karagöz", sahibi tarafından günde 2 saat yaptırılan "antrenman" ile hazırlanıyor.

Sonbaharda yaylalardan alınarak kışı geçirmeleri için köylere getirilen boğalar, özellikle yaz aylarında yoğunlaşan güreşlere hazırlık için ahırlarından çıkarıldı.

Hayvanına büyük önem veren yetiştirici Muhammet Kesici, saat 05.00 sıralarında kalkıp, güreşlerde derece elde edebilmesi için "Karagöz" adlı boğasını patika yollarda yürüterek güne başlıyor.

Kesici, daha önce 8 birincilik, 2 kez de ikincilik kazanan 650 kiloluk "Karagöz"ü, haziranda Ayder Yaylası'nda düzenlenecek ödüllü boğa güreşlerine günde yaklaşık 2 saat antrenmanla hazırlıyor.

Muhammet Kesici, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Karagöz"ün daha önce güreşlerde birçok başarısının olduğunu söyledi.

Boğa güreşlerinin kendileri için vazgeçilmez bir tutku olduğunu vurgulayan Kesici, "İşi bırakıp güreşlere bir ay kala sırf Karagöz ile ilgileniyorum. Bana dünyaları verseler Karagöz'ün sevgisini değişmem." diye konuştu.

- Güreşlere 1 ay kala çalışmalara başlanıyor

Güreşlere 1 ay kala boğasına antrenman yaptırdığını ifade eden Kesici, şunları kaydetti:

"Sabah saat 05.00'te kalkıyorum. Ormanlık alanda bir saat yürüyüş yaptırıyorum. Daha sonra ahıra getirip bağlıyorum. Terini güzel siliyorum. Terini sildikten sonra geviş getirmesi için biraz kuru ot veriyorum. Daha sonra suyunu veriyorum. Saat 09.00 gibi de yemini veriyorum. Arpa, yulaf ezmesi, kuru üzüm, incir karışımını yediriyorum. Yedirdikten sonra suyunu veriyorum. Daha sonra hayvan dinleniyor. Akşam saat 18.00 gibi ahırdan tekrar çıkarıyorum. Boynuna kızak takıyorum. Taktıktan sonra birkaç tur attırıyorum. Gece saat 22.00 gibi de tekrar yemini ve suyunu veriyorum."

Karagöz'e sevgiyle baktığını belirten Kesici, "Çağırdığım zaman yanıma geliyor. Sürekli beraberiz. Hayvan konuşamıyor ama ne söylediğini anlıyorum." dedi.

HABERE YORUM KAT