1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Sanayi Üretim Endeksi (2)
Sanayi Üretim Endeksi (2)

Sanayi Üretim Endeksi (2)

Arındırılmamış sanayi üretim endeksi, martta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,8 artarak 136,9 değerine yükseldi

A+A-

ANKARA (AA) - Arındırılmamış sanayi üretim endeksi, martta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,8 artarak 136,9 oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mart ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, arındırılmamış sanayi üretim endeksi, martta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,8 arttı. Mart ayında 136,9 olarak hesaplanan söz konusu endeks, 2016'nın aynı ayında 133,2 seviyesinde bulunuyordu.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, martta madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 2,1 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,6 artarken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,1 azaldı.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörlerine bakıldığında ise madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksinin yüzde 3,8 azaldığı, imalat sanayi sektörü endeksinin yüzde 2,5 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksinin yüzde 7,7 arttığı görüldü.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi grupları incelendiğinde, söz konusu ayda bir önceki aya göre en fazla artış yüzde 6,4 ile dayanıklı tüketim malında gerçekleşti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, martta bir önceki aya göre en fazla artış yüzde 23,5 ile deri ve ilgili ürünlerin imalatında görüldü. Bu artışı, yüzde 9,1 ile elektrikli teçhizat imalatı ve yüzde 5 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı takip etti. En fazla azalış ise yüzde 9,9 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatında gerçekleşti. Bu azalışı, yüzde 5,7 ile tütün ürünleri imalatı ve yüzde 4 ile diğer ulaşım araçlarının imalatı izledi.

(Bitti)


HABERE YORUM KAT