Seçim güvenliğiyle ilgili tüm tedbirlerimizi aldık

YSK Başkanı Güven, seçim güvenliğiyle ilgili tüm tedbirlerin alındığını belirtti.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, YSK binasına girerken gazetecilere yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri'ne yönelik seçim takviminin başladığını hatırlatarak, seçimin ülke ve millet için hayırlı olması dileğinde bulundu. 

"Biz, her gün ne yapacağımızı bu seçim takviminde yayınladık. Sizler de oradan takip etme imkanına sahipsiniz. Şimdilik herhangi bir sıkıntı yok." ifadesini kullanan Güven, takvime uygun genelgeleri yayınlamaya devam edeceklerini söyledi.

"Seçim güvenliğiyle ilgili tüm tedbirlerimizi aldık"

Yasanın gereğini yerine getirdiklerini, kendilerine çok kısa süre içerisinde görev verildiğini, bir gün sonra da seçim takvimini yayınladıklarını belirten Güven, "Süre çok kısa, yapılanmak çok zor. Hata yapmayacak şekilde yapılanmak gerekir. Kaldı ki seçim kurullarına müracaatı yasa öngördü. Biz de yasanın gereğini yerine getirdik. Seçim güvenliğiyle ilgili tüm tedbirlerimizi aldık." dedi.

Güven, son 5 seçimdir Türkiye'de oy kullanılan 160 bin 70 sandığın tüm sonuçlarını ıslak imzalı olarak sisteme yüklediklerini aktararak, bugüne kadar bunların değiştirildiği yönünde herhangi bir itiraz gelmediğine işaret etti.

Seçimlerini güvenli olduğunu ve seçim güvenliğini sağlamak için her türlü tedbirleri aldıklarını vurgulayan Güven, şöyle devam etti: "Burada en büyük görev siyasi partilere düşüyor. Siyasi partilere her seçim döneminde sandık kurulu başkanlarını eğittiğimiz gibi sandığa verecekleri üyeleri eğitmek üzere Milli Eğitim Bakanlığıyla anlaştık. Halk eğitimlerde eğitim veriyoruz. Oraya sandıkta görevlendirecekleri üyelerini göndersinler. Kendilerine eğitim verelim. Sandıkların tamamına temsilcilerini, üyelerini göndersinler, müşahitlerini göndersinler."

VİDEOYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar