SEÇME KORONAVİRÜS FİLMLERİ

SEÇME KORONAVİRÜS FİLMLERİ

Kalabalık yerlerden uzak durmanın önemli olduğu evde vakit geçirdiğimiz şu günlerde virüslerin sebep olduğu salgınları konu edinen filmlerden bir demet derledik

Yeni koronavirüs salgının tüm dünyayı tehdit ettiği zamanlardan geçiyoruz bir süredir. Bazı ülkeler tam anlamıyla karantinada ve kimi yerlerde sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Kalabalık yerlerden uzak durmanın önemli olduğu evde vakit geçirdiğimiz şu günlerde virüslerin sebep olduğu salgınları konu edinen filmlerden bir demet derledik.

12 MAYMUN - 1995

(12 Monkeys) Yönetmen: Terry Gilliam İnsanlar salgın hastalıklar nedeniyle yeraltına inmiş ve orada yeni bir dünya kurmuşlardır. Açık havaya ve toprağın üstüne dönmek için zaman makinesiyle geçmişe bir mahkûm gönderirler. Amaçları salgını daha başlamadan engellemektir... Geçmiş ile gelecek, yer altıyla yer üstü arasında gidip gelen hikâye, özgün görsel dünyası ve duygusal öyküsüyle seyirciyi büyüleyen bir Terry Gilliam başyapıtına dönüşüyor.

TEHDİT- 1995

(Outbreak) Yönetmen: Wolfgang Petersen Starları, klişeleri, iyi ve kötü adamlarıyla Hollywood tarzı tipik bir felaket filmi. Ama böyle bir listeye almamak haksızlık olurdu. Kaldı ki, Afrika’da ortaya çıkan gerçek Ebola virüsünün olası etkilerinden yola çıkan senaryonun, tüyler ürpertici bir yan taşıdığı kesin. “Bunların hepsi bir gün gerçek olabilir” düşüncesi “Tehdit”i sıkı bir gerilim ve unutulmaz bir salgın öyküsü haline getiriyor. 1967’de Zaire’de geçen açılış sahnesi de akıllardan çıkacak gibi değil.

28 GÜN SONRA - 2002

Hastanede baygın yatan Jim, 28 gün sonra uyandığında Londra’nın hayalet şehre dönüştüğünü görür... Şehrin boş caddeleri ve meydanlarında dolaştığı sahneler, filmin hüzünlü tonunu ve karamsar havasını belirler. Her şeyin nedeni, bulaştığı insanları 20 saniyede zombileştiren bir virüstür. Jim, karşılaştığı birkaç sağlıklı insanla birlikte Manchester’a ulaşmaya çalışırken uygarlığın çöküşüne şahit olur. “Zombili kıyamet” türüne bağlanan bir salgın filmi...

SON UMUT - 2006

(Children of Men) Yönetmen: Alfonso Cuaron Listemizin en farklı ve orijinal salgın filmlerinden biri. Kudurup başkalarına saldıran ya da ateşi yükselerek ölen insanlar yok filmde. Ama her şey, bütün dünyaya yayılan kısırlık hastalığıyla ilgili... İnsanların artık çocuk yapamıyor oluşu, dünyayı giderek daha umutsuz bir yer haline getiriyor. Geleceksizlik fikrinin insanları içten içe yiyip bitiren bir virüsten beter olduğunu görüyor; filmi seyrettikten sonra bebeklerin, çocukların ve gençlerin olmadığı bir dünyayı aklınıza dahi getirmek istemiyorsunuz...

BEN EFSANEYİM - 2007

(I Am Legend) Yönetmen: Francis Lawrence Richard Matheson’un aynı adlı romanının üçüncü ve belki de en iyi uyarlaması. Kansere çare olacağı umut edilen virüs insanların yüzde 90’ını öldürmüş, geri kalanları da geceleri yaşayan canavarlara çevirmiştir. New York’ta tek başına yaşayan askeri doktor Neville, gündüzleri virüse bağışıklık geliştiren başka canlıları ararken geceleri de canavarlara karşı savaşır... İnsansız ve terk edilmiş bir şehirde tek başına yaşamanın nasıl bir şey olduğunu çok iyi anlatan ilk bölümü için bile görülebilir.

REC: ÖLÜM ÇIĞLIĞI - 2007

(REC) Yönetmen: Jaume Balaguero, Paco Plaza Bir muhabir ile kameraman, haber için girdikleri binanın karantinaya alınmasıyla kendilerini bir ölüm kalım savaşının ortasında bulurlar. Gizemli bir hastalığa yakalananlar herkese saldırırken, diğerleri canını kurtarmaya çalışır... Olayları bir haber kameramanın kayıtlarından izliyor olmamız ani gelişen salgının etkisini ikiye katlıyor. Çatısı, bodrumu ve kapıların ardındaki gizli tehlikelerle, bir apartman daha önce hiç bu kadar korkutucu olmamıştı.

SALGIN 2011

(Contagion) Yönetmen: Steven Soderbergh Ölümcül bir hastalığın küresel salgına dönüşmesini aşama aşama anlatan gerçekçi bir film. Kötü adamlar ya da dünyayı kurtaran kahramanlar yerine işlerini yapmaya çalışan bilimadamları ve kendilerini kurtarmaya çalışan sıradan insanlar var. Elimizi yüzümüze götürmemiz ya da basit bir tokalaşmanın korkutucu sonuçlarıyla yüzleştiğimiz film, Hollywood klişelerine meydan okuyan alternatif bir salgın filmi. Final, çevreci mesajıyla çarpıcı ve uyarıcı.

DÜNYA SAVAŞI Z - 2013

(World War Z) Yönetmen: Marc Forster Zombili bir kıyamet filmi olmasına karşın giriş, gelişme ve sonuç açısından tam bir salgın filmi. Tek ısırıkta bulaşan salgını dünyanın farklı ülkelerinde takip eden film, felaketler karşısında kapılarını dışarıya kapatan korunmacı, muhafazakâr zihniyeti hem birey hem de ülkeler nezdinde eleştiriyor. Ailelerin evlere kapandığı, ülkelerin duvarlar ördüğü, bilimsel kuruluşların kapılarını kapattığı bir dünyada çözümü, hareket eden, risk alan ve iletişimden vazgeçmeyenler buluyor.

 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.