Şener'den basın çalışanları için kanun teklifi

Şener'den basın çalışanları için kanun teklifi

Şener’den, basın çalışanlarının tamamının yıpranma payından faydalanması için kanun teklifi verildi.

CHP Konya Milletvekili Şener, “Sarı Basın kartı sahibi olmayan gazetecilere de yıpranma hakkı verilmelidir.”

 

 

Basın çalışanlarının, sarı basın kartı sahibi olanların dışındaki gazetecilerin tamamının da emekli yıpranma payına dâhil edilmesi hakkında kanun teklifinde bulunduklarını belirten

CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener,

“Gazetecilerin mesleği açısından yıpranma hakkından yararlanmayı basın kartı şartına bağlandığı için meslek ortamında çalışanlar açısından çok ciddi bir ayrımcılığa yol açıyor.

Bu durum aynı zamanda ciddi hak ihlaline yol açmaktadır. Bu hak ihlalinin ortan kaldırılması için CHP olarak TBMM’sine kanun teklifinde bulunduk. Kanun teklifimizde, yıpranma hakkının uygulanmasında basın kartı taşıma şartının kaldırılmasını, bunun yanında bilindiği üzere basın kartı son düzenlemelerle Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından bir yönetmeliğe dayanılarak veriliyor. Söz konusu uygulamada İletişim Başkanlığı hem kıdemli gazeteciler açısından söylüyorum hem mesleğe yeni başlamış gazeteciler açısından söylüyorum basın kartı vermeyi uygun görmediği çok geniş meslek çalışanı vardır.

Dolayısıyla basın kartı şartı o anlamda da çok ciddi bir ayrım ve adaletsizlik yaratıyor.

Anayasa Mahkemesinin bu konuda çok açık bir kararı var, iptal kararı var. Hak ihlali kararı var. Biz bu kararın da dikkate alınarak, yıpranma hakkının uygulanmasında basın kartı şartının kaldırılmasını ve ayrıca sadece 5953 sayılı Basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştıranlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi Hakkında Kanun kapsamındaki çalışanları değil, fiilen 4857 sayılı İş Kanunu kapsamında çalışan gazetecileri de kapsayacak şekilde düzenlenmesini talep ettik. Ancak teklifimiz kabul edilmeyerek ret edildi. Konunun takipçi olmaya devam edeceğiz” dedi.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.