Sezonun en centilmen oyuncusu Konyaspor'dan

Sezonun en centilmen oyuncusu Konyaspor'dan
 Muhabir
Konyaspor'un başarılı sol beki Guilherme, 2023-2024 Futbol Sezonu'nun en centilmen oyuncusu oldu

TFF Fair Play ve Sosyal Sorumluluk Kurulu toplantı sonrası TFF Fair Play 2023-2024 sezonu ödül sahipleri belli oldu.

Türkiye Futbol Federasyonu Fair Play ve Sosyal Sorumluluk Kurulu, TFF'nin Fair Play'in teşvik edilmesi, yaygınlaştırılması ve farkındalık oluşturulması amacıyla düzenlediği Fair Play ve Sosyal Sorumluluk Ödülleri'nin Mayıs 2024 dönemini ve 2023-2024 sezonunun bütününü değerlendirmek üzere bir araya geldi. Ali Erten başkanlığında, Prof. Dr. Mustafa Sait Gönen, Prof. Dr. Burhanettin Hacıcaferoğlu, Prof. Dr. Fatma Ayanoğlu, Banu Yelkovan, Attila Gökçe, Ömer Üründül, Berrin Altınöz ve Metin Tekin'den oluşan TFF Fair Play ve Sosyal Sorumluluk Kurulu toplantı sonunda sezon değerlendirmelerini açıkladı.

Yapılan değerlendirmede Trendyol Süper Lig'in 2023-2024 sezonu en centilmen oyuncu Konyaspor forması giyen Guilherme Haubert Sitya, en centilmen takım Hatayspor, en centilmen teknik direktör ise Trabzonspor'dan Abdullah Avcı oldu.

Yılın en başarılı Fair Play kariyeri de Sivasspor forması giyen Emrah Başsan olarak belirlendi.

Trendyol 1. Lig'de ise Sakaryaspor'dan Bülent Cevahir, en centilmen oyuncu; Göztepe teknik direktörü Stanimir Stoilov, en centilmen takım da Göztepe olarak belirlendi.

Sezonun en başarılı sosyal sorumluluk porjeleri; Başakşehir Spor Kulübü'nün "Aile Tribünü', Göztepe Spor ve Eğitim Vakfı'nın "Şehrimin Takımı" ve 1461 Trabzon FK Takımı'nın "Umut" çalışmaları olarak belirlendi.

SÜPER LİG 2023-2024 SEZONU DEĞERLENDİRMESİ:

sitya.jpg

  • TRENDYOL SÜPER LİG 2023-2024 SEZONU EN CENTİLMEN FUTBOLCUSU: GUİLHERME HAUBERT SİTYA - KONYASPOR

Gerekçe: Bir savunma oyuncusu olan Guilherme, 2023-2024 sezonunda 38 maçta toplam 3267 dakika süre almasına rağmen sezonu toplam 16 faul ve 1 sarı kartla tamamlamış, kırmızı kart görmemiştir. Öte yandan profesyonel kariyerinde 444 maça çıkan Guilherme, bütün kariyerinde toplam 50 sarı kart ve 1 kırmızı kart istatistiklerine sahiptir. Gerek 2023-2024 sezonu ve gerekse profesyonel kariyerinde yer alan bu istatistikler, bir savunma oyuncusu için Fair Play adına oldukça dikkati çekici bulunmuştur. Bunun yanı sıra Kurulumuz Guilherme'yi; oyun içinde rakiplerine, hakemlere ve oyunun diğer paydaşlarına karşı, evrensel Fair Play değerleri ile örtüşen, örnek gösterilebilecek saygılı davranışlarını sezon içi istatistikleri ile birlikte değerlendirerek, kendisini "2023-2024 sezonunun Süper Lig'de En Centilmen Futbolcusu" olarak belirlemiştir.

Trendyol Süper Lig 2023-2024 Sezonu En Centilmen Takımı: Atakaş Hatayspor

Gerekçe: Atakaş Hatayspor, 2023-2024 sezonunda takım olarak doğrudan kırmızı kart görmeyen iki Trendyol Süper Lig takımından birisidir. Öte yandan 2023 yılında yaşanan büyük Hatay depremi, kulüp ve şehir için büyük bir trajedi ve zorluk oluşturdu. Takım olarak bütün iç saha maçlarını deplasman şartlarında oynamak zorunda kaldılar. Bir dizi zorluğa rağmen oyun içinde kalan Atakaş Hatayspor oyuncuları ve teknik ekibi, zorluklara karşı direnç göstererek, takımın performansını sürdürmeyi başardı. Kulübün bu direnci, sadece sportif başarı olarak değil, aynı zamanda toplumsal bir dayanışma örneği olarak da takdir topladı. Atakaş Hatayspor'un her türlü zorluğa rağmen motivasyonunu kaybetmeden sportif rekabetin içinde kalması, rakiplerine ve oyunun diğer paydaşlarına saygılı ve Fair Play değerleri ile örtüşen takım davranışı içerisinde sezonu doğrudan kırmızı kart görmeden tamamlaması büyük takdirle karşılanmıştır. Kurulumuz, yaptığı sezon bazlı değerlendirme sonucunda Atakaş Hatayspor takımını "2023-2024 Sezonunun En Centilmen Takımı" olarak belirlemiştir.

Trendyol Süper Lig 2023-2024 Sezonu En Centilmen Teknik Direktörü: Abdullah Avcı - Trabzonspor

Gerekçe: Trabzonspor Teknik Direktörü Abdullah Avcı'nın rakiplerine, hakemlere, taraftarlara ve oyunun tüm paydaşlarına karşı, sahada ve saha dışında sergilediği profesyonel ve saygılı tutum Fair Play ruhunun ayakta kalmasına katkı sağlamaktadır. Maç sonrası açıklamalarında ve davranışlarında genellikle rakiplerine yönelik olumlu ve takdir edici ifadeler kullanması, hakem kararlarına karşı sakin ve saygılı bir yaklaşımı, kararlarla ilgili hoşnutsuzluklarını dile getirirken bunu saygı çerçevesinde ve genellikle yapıcı bir yaklaşımla ifade etmesi, futbolcularının sadece teknik becerilerini değil, aynı zamanda ahlaki ve sportif davranışlarını da geliştirmeye odaklanması, oyuncularına disiplini ve centilmenliği aşılamaya çalışan yaklaşım ve açıklamaları, futbolun vazgeçilmez bir diğer paydaşı olan medya ve kamuoyu ile iletişimde olumlu bir dil kullanması, eleştirilerinde yapıcı ve nazik olmaya özen göstermesi Trabzonspor Takımı Teknik Direktörü Abdullah Avcı'nın en belirgin özellikleri olarak ortaya çıkmaktadır. Bu özellikleri ile Abdullah Avcı; futbol dünyasında Fair Play ruhunu benimseyen ve yayan bir kişi olarak değerlendirilmiş ve Kurulumuzca "2023-2024 Sezonunun Süper Lig'deki En Centilmen Teknik Direktörü" olarak belirlenmiştir.

TÜRKİYE FUTBOL FEDERASYONU ÖZEL ÖDÜLÜ

En Başarılı Fair Play Kariyeri - Emrah Başsan (EMS Yapı Sivasspor)

Gerekçe: Profesyonel Futbol kariyerinde 448 maçı olan Emrah Başsan'ın bugüne kadar hiç kırmızı kartı bulunmuyor. Benzer istatistiğe sahip meslektaşları arasında da en az sarı kart gören futbolculardan biri olması, meslektaşlarına ve futbolun diğer paydaşlarına karşı saygılı ve örnek oluşturan davranışları ve Fair Play değerleri ile örtüşen başarılı futbol kariyeri nedeni ile Emrah Başsan, 2023-2024 Sezonu "TFF Özel Ödülü"ne ödülüne layık görülmüştür.

1. LİG 2023 - 2024 SEZONU DEĞERLENDİRMESİ

Trendyol 1. Lig 2023 - 2024 Sezonu En Centilmen Futbolcusu: Bülent Cevahir - Sakaryaspor

Gerekçe: Profesyonel kariyerinde 335 maçı geride bırakan defans oyuncusu Bülent Cevahir'in, profesyonel futbol kariyerinde hiç kırmızı kartı bulunmuyor. Bunun yanı sıra kart görme oranının da benzer pozisyondaki meslektaşlarından çok daha düşük olduğu görülüyor. Savunma oyuncusu olarak, daha yüksek faul ve kart riski bulunan bir alanda görev yapmasına rağmen, 2023-24 sezonunu sadece 1 sarı kart görerek tamamlamış, elde ettiği bu başarı dikkati çekici bulunmuştur. Diğer yandan mesleğine, rakiplerine ve futbolun diğer paydaşlarına karşı gösterdiği saygı ve örnek davranışları nedeni ile "Trendyol 1. Lig 2023-24 Sezonunun En Centilmen Futbolcusu" olarak ödüle layık bulunmuştur.

Trendyol 1. Lig 2023 - 2024 Sezonu En Centilmen Takımı: Göztepe

Gerekçe: Göztepe, Trendyol 1. Lig 2023-2024 sezonunu, takım olarak doğrudan kırmızı kart görmeden, ikinci sarıdan gördüğü tek kırmızı kartla tamamlayan tek takım olmuştur. Bunun yanı sıra maç başına 1,88 sarı kart ortalaması ile ligin en az sarı kart gören takımlarından biridir. Sezon boyunca iddialı bir şekilde mücadele veren ve Süper Lig'e çıkma başarısı bir takımın, sportif başarıyı amaçlarken zorlu mücadele koşullarında ve kazanma baskısı altında dahi Fair Play değerlerini ve centilmenliği elden bırakmayarak en iyi kart istatistiklerine sahip olması Kurulumuzca takdirle karşılanmış ve Göztepe "Trendyol 1. Lig 2023 - 2024 sezonunun En Centilmen Takımı" ödülüne layık görülmüştür.

Trendyol 1. Lig 2023-2024 Sezonu En Centilmen Teknik Direktörü: Stanimir Stoilov - Göztepe

Gerekçe: Göztepe ile Süper Lig'e yükselirken, sözleri, davranışları ve vizyonu ile ülke futbolumuza ve marka değerine katkı sağlayan yaklaşımları, maç önü ve sonunda rakiplerine, rakiplerinin emeğine, hakemlere, futbol ailesine ve futbolun diğer paydaşlarına saygılı açıklamaları, oyuncuları üzerinde güven ve saygı uyandıran oyun odaklı centilmen duruşu ve örnek davranışları yanında gerektiğinde kendi objektif özeleştirisini yapabilmesi, daha iyi oynadığı için rakibini içtenlikle tebrik etmesi, skordan bağımsız olarak saha kenar duruşunu bozmadan oyunda kalması gibi Fair Play değerleri ile bire bir örtüşen eylem, davranış ve kişiliğinden dolayı Stanimir Stoilov "2023-2024 sezonunun Trendyol 1. Lig En Centilmen Teknik Direktörü" olarak ödüle layık görülmüştür.

2023 - 2024 SEZONU SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ

Fair Play ve Sosyal Sorumluluk Kurulumuz tarafından liglerimizde yer alan kulüplerimizden 13.05.2024 tarihli bir yazıyla, 2023-2024 sezonundaki sosyal sorumluluk projeleri, proje ile hedeflenen amaç ve elde edilen sonuçlar talep edilmiştir. Kurulumuza ulaşan müracaatlar arasında; futbolumuz üzerinden toplumumuzda olumlu etkiler yaratmayı, barış ve dostluğu geliştirmeyi amaçlayan, sürdürülebilir, dezavantajlı gruplara destek olan, ölçülebilir, ulaşılabilir hedefler güden, farkındalık yaratan, toplum üzerinde kısa, orta ve uzun vadede aynı oranlarda etkili sonuçlar doğurma potansiyeli olduğu değerlendirilen 3 proje, "2023 - 2024 Sezonunun En Başarılı Sosyal Sorumluluk Projeleri" olarak belirlenmiştir.

Kaynak:Pusula Haber

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.