Sigara içenlere bir kötü haber daha

Sigara içenlere bir kötü haber daha
Sigara fiyatlarındaki ani artışların enflasyonu olumsuz etkilememesi için Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) düzenlemesi yapılacak.

Sigarada oransal vergi yüksek olduğundan, vergiye yapılan her 1 TL'lik zamın sigara fiyatını 5,2 TL yukarı çektiği belirtiliyor.

Bu durumu önlemek için, yılbaşında olduğu gibi nispi vergi oranının düşürülüp, 1 paket sigarada bulunan maktu ve asgari maktu vergilerin artırılacağı ifade ediliyor. Bu değişiklikle sigara şirketlerinin, 10 TL yerine muhtemelen 5 TL zam yaparak ÖTV artışı kaynaklı maliyet artışını sigara fiyatlarına yansıtabileceği öngörülüyor.

ÖTV kanunları gereği, sigara ve alkollü içeceklerde Ocak ve Temmuz aylarında 6 aylık üretici fiyat endeksi (ÜFE) kadar artış yapılıyor. Haziran ayı enflasyon verilerine göre yıllık ÜFE artışı %50,09 ve 6 aylık ÜFE artışı %19,49 olarak gerçekleşti. Şu anda sigarada asgari maktu vergi sigara başına 1,4249 TL, 20 sigaralık pakette toplamda 28,5 TL olarak hesaplanıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı, %20'lik artışla paket başına asgari maktu vergiyi 34,2 TL olarak belirlemişti.

SİGARA FİYATLARI İLE VERGİ ARTIŞI PARALEL
​​​​​
Buna ek olarak, sigarada ikinci bir maktu vergi olarak paket başına 4,8 TL eklenmiş durumda ve bu tutar da %20 artışla 5,8 TL olacak. Sigaranın perakende satış fiyatı, satış fiyatının %57'sinin asgari maktu vergiden az olmaması koşuluyla belirleniyor. Şu anda en düşük sigara fiyatı 56 TL iken, 10 TL'lik bir vergi artışı doğrudan en düşük sigara fiyatını 66 TL'ye çıkaracak.

Önceki düzenlemelerde olduğu gibi, yeni düzenlemede de oransal vergi oranının düşürülüp maktu vergilerin artırılmasıyla sigara fiyatlarındaki enflasyon etkisinin azaltılması hedefleniyor. Bu değişiklikle, sigaraların perakende satış fiyatına olan maliyet artışı 7,5'ten 5,2'ye indirilmiş olacak. Yani, her 1 TL'lik maliyet artışının sigara fiyatına yansıması 7,5 TL yerine 5,2 TL olacak şekilde düzenlenecek.

Kaynak:Habertürk

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.